Kínai műanyag játékok küldik nyugdíjba a híres indiai fababákat

Kondapalli, az India Andhra Pradesh tartományában fekvő kis falu első ránézésre nem is lóg ki a környékbeli települések sorából: hegyek között fekszik, van néhány téglaháza is, az utcáit pedig agyag borítja. Lakóit tekintve azonban igazi kurióziumra lelhetünk, ők készítik ugyanis a híres Kondapalli fajátékokat.

A 400 éves hagyományt a faluban élők felmenői honosították meg, akikről úgy tartják, hogy Radzsasztánból érkeztek, majd itt telepedtek le. Maguk a fajátékok pedig már az indiai kultúra részei lettek: a rendkívül színes mitológiai alakoktól kezdve az egyszerű, hétköznapi figurákig mindent megtalálhatunk a babák között, melyeket a mai napig kézzel készítenek. Alapanyaguk a fa és az abból készült papírmasé. Jellemzőjük még, hogy általában pihekönnyűek és nagyon tarkák, így rögtön fel lehet ismerni őket.

A jövő azonban nem kecsegtet túl sok jóval a játékokra nézve. A modernizáció és a kínai konkurencia megjelenése veszélybe sodorta a készítők megélhetését, egyre többen választják ugyanis a műanyag játékokat a fából készültekkel szemben. A készítők pedig arra kényszerülnek, hogy megszakítsák a láncot, és a megélhetés miatt más mesterség után nézzenek a Kondapalli játékok gyártása helyett.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez