Ma kétszer több rabszolga él a világban, mint tavaly

Ez drámai emelkedés, hiszen legutóbb csak 21 milliót jelzett az ENSZ munkaügyi szervezete, az ILO. Miért e nagy növekedés? Mert most először figyelembe vették a kényszerházasságot és a szexrabszolgaságot is.

A munkaerőpiacon a friss jelentés 24,9 millió rabszolgával számol, de ehhez még hozzáadják azt a 15,4 millió nőt, aki kényszerházasságban vagy szexrabszolgaként él a világban. Tegyük hozzá, hogy a kettő között olykor nem könnyű különbséget tenni.

Főként az afrikai országokat jellemzi a nők alávetettsége, de a Közel-Keletre tömegesen exportálnak nőket  “második, harmadik vagy negyedik feleségként”. Az embercsempészek ilyenkor szabályosan eladják a fiatal nőket a vásárló családnak, mely azután kénye-kedve szerint bánik velük. Még szörnyűbb a szexrabszolgaság az iszlamista milíciák esetében: mind az Iszlám Állam a Közel-Keleten, mind pedig a Boko Haram Nigériában alkalmazza ezt a módszert. Különösen riasztó, hogy az eladott nők jelentős része fiatalkorú, sőt sokszor gyerek. Az ILO jelentése 10 millióra teszi a gyerek rabszolgák számát.

A törvények szinte mindenütt tiltják a rabszolgaságot, de a hagyományok és a nyomor fenntartják ezt a modern emberhez méltatlan állapotot. A gyengén fejlett nyomorgó társadalmakban olykor maguk a családok adják el a gyerekeket, hogy némi pénzhez jussanak. Indiában például ilyen módszerrel töltik fel a nyilvánosházakat. Az ENSZ rendszeresen kampányokat indít a rabszolgaság megszüntetésére, de annak okát: az általános nyomorúságot és kiszolgáltatottságot nem tudja megszüntetni. Így a 21. század második évtizedében szembesülni kell azzal, hogy több mint 40 millió ember él rabszolgaként a Földön.

Fotó: gyermekmunkások egy kongói bányában / Wikipedia

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez