Szerelem a haláltáborban

Egy lány karjára ezt a számot tetováltam: 34902. Jól megjegyeztem, ő lett a feleségem – mesélte Auschwitz egykori tetoválómestere már jóval később Ausztráliában. Az idős Ludwig Sokolov, akit korábban Eisenbergnek hívtak, egy ausztrál újságírónőnek mesélte el az életét. Auschwitz tetoválómestere címmel könyv lett belőle.

Még a Nagy-Magyarország felvidéki részén született 1916-ban Ludwig Eisenberg, akit a szülei Lalénak becéztek. Lale 1942-ben, 26 éves korában került be a legrémesebb haláltáborba: Auschwitzba. Kézügyességének és nyelvtudásának köszönhette a túlélését. No meg egy francia mesternek, egy bizonyos Pepannak, aki betanította őt. Lale ugyanis szinte minden fogollyal szót tudott érteni: szlovák anyanyelvén kívül beszélt csehül, magyarul, németül, franciául és egy kicsit lengyelül is. Aztán a francia mester eltűnt és az SS Lalét állította a helyére. Több százezer ember karjára tetoválta a számot, melyet a nevet helyettesítette Auschwitzban. Neki is volt ilyen száma: ő volt a 32407. Akinek nagyon megtetszett 34902. Megtudta, hogy Gitának hívják. Miután kiemelt fejadagot kapott, mint tetováló mester, ezért segíteni tudta a lányt, aki éhezett a női lágerben. Néhány jóindulatú SS-őr elnéző magatartása miatt olykor találkozhattak is. Az SS többsége persze egyáltalán nem ilyen volt. Mengele doktor például többször megfenyegette Lalét: egyszer még elkaplak, a kezeim közé kerülsz, te tetováló! És furcsán nevetett…

_99470687_783c8a09-1584-40cf-b525-d593ca80b174

Aztán megkezdődött a lágerek kiürítése, hiszen közeledett a szovjet hadsereg. Természetesen a szerelmesek külön transzportba kerültek. Lale hazatért Csehszlovákiába. Pozsonyban Gita várt rá! Összeházasodtak. Új életet kezdtek. Textilüzemet indítottak – sikerrel. Felvették a Sokolov nevet, hogy elrejtsék zsidó származásukat. Csakhogy anyagilag támogatták a zsidókat, akik Palesztinába mentek, hogy létrehozzák Izraelt. Az állambiztonság felfigyelt és Lalét lecsukták. Az előzetesből kiengedték a hétvégére. Sosem tért vissza! Feleségével Ausztráliáig menekült. Lale sohasem jött vissza Európába, ahol annyi szörnyű élmény érte. Ausztráliában újra textilgyárat alapított. Gita lett a divattervező. Szépen éltek az emberi kor végső határáig. Egy gyerekük született, Gary. Sohasem beszéltek neki Auschwitzról! Aztán Gita asszony meghalt, és a 87 éves Lale úgy érezte: mégiscsak el kell mesélnie az életét. Egy ausztrál újságírónő, Heather Morris vállalkozott a nem éppen könnyű feladatra. Ausztráliában a 21. században Auschwitz emléke hihetetlenül távolinak tűnt. Hosszú hónapokig tartott az életinterjú, melynek végén megszületett a könyv: Auschwitz tetoválómestere…

Fotó: BBC / Alamy

Címfotó: Wikimedia Commons

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez