Miért adóznak multik minimálisan az Európai Unióban?

Ezt kérdezik a Zöldek az Európai Parlamentben, ahol jelentést nyújtanak be az adó elkerülésének különböző módjairól az Európai Unió tagállamaiban. Ahol a nemzeti kormányok általában csak a töredékét hajtják be annak az összegnek, amely a törvény szerint járna – számolt be a Süddeutsche Zeitung című német lap.

Sven Giegold, a zöldek pénzügyi szakértője pedig arra mutatott rá brüsszeli sajtóértekezletén, hogy az Európai Unió legszegényebb állama, Bulgária  az egyetlen, ahol a multik a törvényeknek megfelelően adóznak! Felszólította Olaf Scholz német pénzügyminisztert, hogy fogadja meg az Európai Unió ajánlásait az adózás transzparenciáját illetően. Kérdés, hogy a német pénzügyminisztert ez most mennyire foglalkoztatja, hiszen Németország költségvetése ötödik éve többlettel zárul. Tavaly 11,2 milliárd euró volt a többlet, ezért nem valószínű, hogy a multik megadóztatása abszolút prioritás lenne a németek számára. Másutt, ahol évek óta deficittel küszködnek, más a helyzet…

Mit mutat a jelentés, melyet Petr Jansky, a prágai Károly egyetem közgazdásza készített el az Orbis adatbázis alapján? Luxemburg áll a lista élén, ott a legnagyobb a különbség az adókötelezettség és a befizetett adó között. Közismert, hogy Jean-Claude Juncker még luxemburgi miniszterelnök korában igen előnyös szerződéseket kötött a multikkal. Így lett papíron Luxemburg az EU leggazdagabb állama és így sikerült sok multinak optimalizálnia az adó-befizetéseket.

Luxemburg 29-2

A társasági adó 29% lenne, ám – hála a multikkal kötött különmegállapodásoknak – a valós befizetések csak 2%-ot tesznek ki. Luxemburg kis ország, ezért ez a két százalék is bőven elég arra, hogy a legmagasabb egy főre jutó GDP-t mutassák ki az egész Európai Unióban. Magyarországon, Hollandiában és Ausztriában hasonló a helyzet, bár az anomália nem ilyen nagy. Persze majdnem mindenki ad adókedvezményeket, hogy becsábítsa a külföldi tőkét. Más kérdés, hogy az ezzel kapcsolatos tények hol és mikor látnak napvilágot.

Jó példa erre Franciaország. Macron úgy akarja becsábítani  a külföldi tőkét, hogy meg is adóztatja közben.  A francia elnök csapdában van: úgy kell reformokat végrehajtania, hogy a sárga mellényesek életszínvonal-emelést követelnek az utcán. Közben viszont az állami költségvetés súlyosan deficites. A megoldás: fizessenek az amerikai multik!

GAFA-adót akarnak bevezetni Franciaországban 

Macron elnök azért küzdött egy darabig, hogy a négy nagy amerikai multi: a Google, az Apple, a Facebook és az Amazon adóját Brüsszel szabályozza. Minthogy az EU csak lassan dönt, a franciák elhatározták: bevezetik maguk a GAFA adót! Vagyis a négy nagy amerikai multi a Franciaországban megtermelt profit alapján adózik majd – francia földön. Nem Luxemburgban vagy valahol másutt…

Közben viszont Macron elnök Versailles-ban vendégül látta a világ vállalkozói elitjének krémjét. Choose France! Válasszátok Franciaországot!- javasolta nekik. Nem új kezdeményezésről van szó, ez már a második ilyen összejövetel volt. Az első óta 600 millió euró érkezett be Franciaországba…

A multik adóelkerülése felbomlasztja a társadalmak kohézióját

Erre a németországi zöldek parlamenti frakcióvezetője hívta fel a figyelmet. Anton Hofreiter a Deutsche Welle közszolgálati portálnak elmondta: azzal, hogy a multik elkerülik az adófizetést és igyekeznek megspórolni az előírt környezetvédelmi kiadásokat, komoly ellenszenvet váltanak ki a társadalomban. A munkavállalók azt látják, hogy miközben az ő jövedelmeik alig-alig emelkednek,  a tőkejövedelmek dinamikusan nőnek, méghozzá az államok jóváhagyásával. Csak éppen erről nagyon kevesen értesülnek…

Mindenki ott fizessen adót, ahol a profitját szerzi 

Ezt javasolja a németországi zöldek frakcióvezetője. Ehhez képest Franciaországban mindenki megdöbbent, amikor kiderült: Carlos Ghosn, a Renault-Nissan egykor majd’ mindenható elnök- vezérigazgatója nem adóalany francia földön! A holland Antillákon adózik. Japánban több millió dolláros adócsalással gyanúsítják. A globalizáció e furcsa anomáliáira akarják felhívni a figyelmet a zöldek, akik az adóelkerülésről alapos jelentést készítettek az Európai Parlamentnek, amely valószínűleg már csak a választások után lesz abban a helyzetben, hogy érdemi döntéseket hozzon a multik adóelkerülési szokásai ellen Európában.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez