A Nagy Testvér figyel: kínai a világ legdrágább mesterséges intelligencia startupja

A TimeSense értéke immár 3 milliárd dollár, de azt tervezik, hogy hamarosan elérika 4,5 milliárdot. Ebből telik az infrastruktúra fejlesztésére – nyilatkozta a New York-i Bloomberg portálnak az egyik alapító atya. Hszü Li büszkén sorolja, hogy milyen fontos partnerekkel működnek együtt: Alibaba, Xiaomi, Qualcomm, Honda…

A tőkebefektetők között pedig ott található az Alibaba mellett a Temasek is – Szingapúr állami befektetési alapja, melynek kulcsszerepe volt abban, hogy a városállam viharos tempóban zárkózott fel a fejlett országokhoz az elmúlt évtizedekben. Szingapúr megpróbált maga is betörni a digitális technológia ugyancsak jövedelmező piacára – kevés sikerrel. Így viszont egy kínai startup révén ott lehet az élvonalban. Kína azt tervezi, hogy 2030-ban az első lesz a mesterséges intelligencia piacán.

Mit tud a TimeSense és mitől ilyen sikeres? A világ legjobb arcfelismerő szoftverjét fejlesztették ki, és épp ez magyarázza, hogy miért éppen kínai a világ legdrágább mesterséges intelligencia startup cége. Az Egyesült Államokban és Európában jogi akadályai vannak annak, hogy arcfelismerő rendszereket fejlesszenek ki és alkalmazzanak. Ha ugyanis valaki bekerül a rendszerbe, akkor azután mindenütt felismerhető lesz. Ez pedig sérti a személyiségi jogokat. Ezek nagyon fontosak az Egyesült Államokban és Európában, de Kínában fütyülnek rájuk.

A kínaiak már használják a rendszert “az ellenséges elemek kiszűrésére”. Egy rendőrállamban mi sem természetesebb ennél, de jogállamban kicsit problematikus az ügy. Csakis a megfelelő személyek kapnak felhatalmazást az adatbázis használatára – nyilatkozta az imént idézett alapító atya a Bloombergnek. Kik a felhatalmazott személyek? Nyilvánvalóan rendőrtisztek, akik így szűrik ki a tömegből a “veszélyes elemeket”. Nagyon nehéz eltűnni, ha valaki már egyszer bekerült a rendszerbe. A feketelistákat pedig a belügyben vezetik Pekingben. Az ellenzéki értelmiségiek tiltakoznak is emiatt, de a hatalom épp azért alkalmazza az arcfelismerő szoftvert, hogy őket is szemmel tartsa…

A Xiaomi okostelefonok fel vannak szerelve ezzel az arcfelismerő szoftverrel, így egy kattintással be lehet kerülni a nagy rendszerbe. A startup célja az, hogy olyan hatékony rendszert dolgozzon ki, mely egyidejűleg 100 ezer különböző információt tud rögzíteni. Minthogy az Alibaba áll a startup mögött, a felhő is tárva-nyitva előttük, hiszen ezen a téren a világ legnagyobb internetes kereskedője az abszolút piacvezető Kínában. Ezért aztán a Viber is kedvenc fejlesztési témája a TimeSense startup cégnek. De nem ragadnak le itt, hiszen a japán Hondával közösen fejlesztenek ki egy robotsofőrrel száguldozó autót.

Vagyis a világ legdrágább mesterséges intelligenciával foglalkozó startup cége igen sokoldalú, miközben nem is nagyon titkolja: be van kötve a rendőrséghez is Pekingben. Ez sokakat aggaszt és nemcsak Kínában. Ha ugyanis az arcfelismerő szoftvert külföldön is használják, az már személyiségi jogokat sérthet. Különösen, ha a felhasználó nem más, mint a kínai titkosszolgálat. Dehát a Google és a többi digitális technológiai óriás sem nagyon titkolja szoros kapcsolatát a Pentagonnal vagy a CIA-vel! Magukat a kínaiakat nemigen lepheti meg az, hogy a Nagy Testvér mindenütt figyel, hiszen tudják: hazájuk rendőrállam. Amely lehetőség szerint mindent tudni akar róluk. Legyünk őszinték  másutt is igen kíváncsi a rendőrség a polgárok viselt dolgaira, ezért is van oly nagy érdeklődés a kínaiak arcfelismerő szoftverje iránt külföldön is. Ahol a hazai rendőrség nem igazán a személyiségi jogok miatt aggódik, hanem amiatt, hogy a kínaiak szoftvere esetleg olyan előnyt biztosít a pekingi titkosszolgálatnak, amely lehetővé teszi a megfigyelést Kína határain túl is…

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez