Amerikai kapcsolat a véres gyémántok mögött?

Egyesült Államok, Libéria – A Boston Globe című lap azt állítja, hogy Charles Taylor, volt libériai elnök évtizedeken át szorosan együttműködött az amerikai hírszerzéssel. Taylor ellen háborús bűnök miatt folyik eljárás.

 Libéria exelnöke jelenleg Hágában, a Nemzetközi Bíróság cellájában üldögél: a háborús bűnök mellett emberiségellenes cselekményekkel vádolják. Különösen felróják neki a polgárháború támogatását Sierra Leoneban. A gyémántokért folyó könyörtelen harcban Taylor gyerekkatonákat is bevetett, akik kábítószeres révületben mészárolták le honfitársaikat. A polgárháborúnak, amely 10 éven át tartott, 120 ezer halottja volt.

 

De vajon mi volt a szerepe az exelnök karrierjében az Egyesült Államoknak és ezen belül is a CIA- nak? Erről érdeklődött a Boston Globe az amerikai hadügyminisztériumban. A következő választ kapta: “Több tucat titkos dosszié foglalkozik ezzel a kapcsolattal, legalább 48 olyan titkos dokumentum van, amely Taylor amerikai kapcsolatairól szól. Ezek több évtizedre terjednek ki.”
A Boston Globe szerint valamikor a nyolcvanas évek elején lett Charles Taylor a CIA ügynöke Libériában. A kapcsolat folyamatosan fennállt az elnöki periódus idején is vagyis akkor, amikor Charles Taylor döntő szerepet játszott a polgárháborúban Sierra Leoneban. A háború 2001-ben ért véget és ezt követően forró lett a talaj Taylor talpa alatt is. A véreskezű exdiktátor viszont nyugodtan távozhatott Nigériába, ahol vígan élt 2006- ig. A Boston Globe utal arra, hogy Nigéria Amerika fontos szövetségese a térségben és Taylor nyugalmas nyugdíjas évei aligha lettek volna elképzelhetők a CIA aktív támogatása nélkül.
2006-ban viszont elfogták és kiadták Hágának. Ő volt az első afrikai államfő, aki erre a sorsra jutott. Véres uralmáról több film is készült Hollywoodban és meglehetősen nyíltan ábrázolták a diktátor kapcsolatát az amerikai hírszerzéssel. A CIA aktái viszont még mindig titkosak, így aligha fog kiderülni, hogy pontosan miért támogatta a háborús bűnöst oly sokáig az Egyesült Államok és persze azt sem tudhatjuk meg, hogy miért hagyta bukni végül a véreskezű Charles Taylort…

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez