Az államfőhöz közeli források szerint a miniszteri leváltások mögött egyértelműen az olajfinomító válság van. Tíz napja itt az afriport.hu-n is beszámoltunk arról, hogy a kínai-csádi közös tulajdonú olajfinomító kínai igazgatóját kiutasították Csádból, mert a cég összekülönbözött a hatósággal az üzemanyagárakon.
A finomítót javarészt kínai tőkéből a CNPCI (China National Petroleum Corporation International) cég hozta létre. A jelenlegi tulajdoni viszonyok szerint a CNPCI 60 százalékot, a csádi állam 40 százalékot birtokol a cégben.
A fővárostól negyven kilométerre található finomítóban egy hónapja áll a munka. Előbb a kínai tulajdonosok függesztették fel a munkát, a hatóságok hiába kérték a finomító újraindítását. Később, tíz nappal ezelőtt viszont a hatóságokat záratták be hivatalosan az üzemet.
Egy az államfőhöz, Idriss Déby-hez közeli forrás szerint rövidesen újra indulnak a tárgyalások a kínai céggel a működés helyreállításáról. A forrás szerint ehhez azonban az kellett, hogy eltávolítsák azokat a vezetőket, akik nem tudták megfelelően képviselni a csádi érdekeket.
Csád 2003 óta foglalkozik olajkitermeléssel. A napi 120 ezer hordó kapacitású olajfinomítót tavaly személyesen Idriss Déby avatta fel, aki szerint ez az üzem a csádi energiafüggetlenség jelképe