– Líbia fővárosában a fegyveres milíciák egymást lövik, vidéken egyes helyeken Kadhafi hívei felütötték a fejüket. Az országban anarchiát tapasztal sok külföldi megfigyelő. Lesznek- e ilyen körülmények között választások Líbiában, ahol február 17- én ünneplik a forradalom első évfordulóját ?
– Bízom benne, hogy megtartjuk a választásokat júniusban, épp ez ellen lépnek fel Kadhafi hívei illetve bizonyos karrieristák.
– Kik azok a karrieristák?
– A választási törvény kimondja, hogy nem indulhat az, aki fontos posztot töltött be Kadhafi rendszerében. Azok, akiket ez érint, most abban érdekeltek, hogy bebizonyítsák: nélkülük nem megy! Káosz és zűrzavar keletkezne nélkülük Líbiában.
– Van mögöttük fegyveres erő?
– Inkább azt mondanám, hogy pénz van, és abból aztán fegyvert is lehet venni. Összesen kb. 2000 emberről van szó.
– Milyen politikai rendszer alakulhat ki Líbiában, hiszen pártok nem indulhatnak a választáson?
– Ez igaz, de politikai erők igen! Már szerveződnek is. Líbia lakosságának 90%- a szerintem mérsékelt iszlám rendszert akar. A maradék 10% két részre oszlik.5 % a szélsőséges iszlám híve, a másik 5% pedig liberális.
– Ön is miniszter volt Kadhafi rendszerében!
– Nem is pályázom semmilyen tisztségre, a választásokon nem indulok, de szavazni természetesen fogok.
– Mi van Kadhafi külföldi pénzével? 100 milliárd dollárt kerestek. Sikerült megtalálni?
– Korántsem! Mindössze 6 milliárd dollárt találtunk, ez kevés. Bár újra megindult az olajtermelés, a költségvetésünk így is deficites lesz, a hiány kb. 10 milliárd dollár.
– Mihez kezd Musztafa Abdeldzsalil a választások után?
– Tisztséget nem vállalok, afféle békebíró, közvetítő szeretnék lenni, olyan ember, aki egyesíti Líbia népét mondta az Átmeneti Nemzeti Tanács elnöke a párizsi Le Figaronak.