A menekültek többsége heves tiltakozó akcióba kezdett, amikor értesült a milicisták szándékáról. A támadók ezt követően válogatás nélkül tüzet nyitottak. Kórházi források arról számoltak be, hogy a lövöldözésben öt menekült meghalt, ketten megsérültek. Janzour város lakói azt mondták, hogy két „fekete” holttestét a tengerparton találták meg. Abdelhafid Suleiman, Janzour katonai tanácsának vezetője elmondta, hogy a lövöldözés után a menekülttábor lakói tiltakozó megmozdulást tartottak a városban, a demonstráció erőszakba torkollott, amikor a biztonsági erők megpróbáltak közbelépni. A miszrátai katonai tanács viszont cáfolta, hogy fegyvereseik nyitottak volna tüzet a menekülttáborban. A líbiai védelmi minisztérium még nem nyilatkozott az ügyben.
A menekülttáborban főleg „fekete” líbiaiak tartózkodnak, akik Tawerghából származnak. A menekültek többsége elmondta, hogy folyamatos zaklatásoknak vannak kitéve, mert sokan azt gondolják, hogy a líbiai felkelés idején Kadhafi oldalán harcoltak. A menekültek elmondták, hogy gyakran összetévesztik őket, azokkal a szub-szaharai afrikaiakkal, akik a felkelés idején zsoldosként szolgálták a bukott rezsimet.
Tawergha a Mediterrán-tenger partján található, 38 km-re Miszratától. A város jelenleg teljesen elhagyatott, miután a helyiek a líbiai felkelés idején elmenekültek onnan. Körülbelül 30 ezer ember élt a városban, akik most különböző menekülttáborokban húzták meg magukat. A Human Rights Watch szerint a misztrátai felkelők bosszúból kifosztották és megsemmisítették a várost, mert a helyiek Kadhafit támogatták a felkelés idején. Hasonló sorsa jutott Kararim település is, amely szintén Miszrata közelében található. A felkelés idején a diktátor katonái bázisként használták Tawerghát és innen indítottak támadást Miszráta ellen. Kadhafi nehéztüzérsége pedig onnan bombázta Miszratát. A helyi lakosok viszont cáfolták, hogy a felkelés idején Kadhafi támogatták volna, és emlékeztettek arra, hogy a diktátor katonái sok társukat fogva tartották.