Szívrohamot kapott Malawi elnöke, hatalmi harcoktól tartanak az országban!

Malawi, Lilongwe – Szívrohamot kapott Bingu wa Mutharika, Malawi elnöke. A legfrissebb hírek szerint állapota súlyos. A politikust az utóbbi időben sokan bírálták a hazájában, felerősödtek a távozását követelő hangok. Most válság fenyeget az országban.

A 78 éves elnököt Dél-Afrikába szállították gyógykezelésre. A fővárosban a rendőrség nagy erőkkel vonult ki, hogy biztosítsa a nyugalmat az utcákon. Az alelnök rezidenciáját katonák védik .A Reuters hírügynökség helyi tudósítója azt jelentette, hogy az elnököt először a Lilongwéban található Kamuzu Központi Kórházba szállították, ahol megalapítottak, hogy szívrohama volt. A kórházban gyakorlatilag pánik tört ki, amikor Mutharikát beszállították. Egy neve elhallgatását kérő orvos elmondta, hogy teljesen váratlanul érte őket a beteg érkezése, nem tudtak felkészülni rá. A kórház köré rendőröket vezényeltek, az elnököt pedig helikopterrel Dél-Afrikába szállították.

Szakértők politikai krízistől tartanak. Mutharika és Joyce alelnök között megromlott a kezdeti jó viszony, ma már ellenfelek, és nem szövetségesek. Joyce-t 2010-ben kizárták a kormányzópártból (DDP), mert ellenezte Mutharika elképzeléseit a hatalom megosztásáról, gyakorlásáról. A malawi alkotmány értelmében, ha az elnök meghal, vagy képtelen ellátni feladatát, akkor az alelnök veszi át a helyét. Szakértők viszont elmondták, hogy Joyce elnöksége komoly belpolitikai vihart kavarna, mert Mutharika több rokona, köztük a testvére is kormányzati pozícióban van, ők pedig elleneznék vagy megakadályoznák az elnöki kinevezését.

Malawi a világ egyik legszegényebb ország, a gazdaság romokban hever, a lakosság jelentős része munkanélküli. Malawi főleg külföldi segélyekből tartja fenn magát, de Mutharika politikája és ellenséges kirohanásai a Nyugattal szemben azt eredményezték, hogy az első számú donorok szüneteltetik a segélyek folyósítását és megszakították az országgal a diplomáciai kapcsolatot. A szankciók miatt hiány van üzemanyagból, élelmiszerből. Mutharika elnök korábban a Világbanknál dolgozott közgazdászként. Sokan ezért sem értik, hogyan tudta tönkrevágni a gazdaságot. Az utóbbi időkben számos tüntetés volt ellene. A rendőrség brutális kegyetlenséggel lépett fel, sok tüntető meghalt. A tüntetések leverése komoly nemzetközi felháborodást váltott ki, a támogatók ezért vezették be a büntető intézkedéseket.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez