Van élet a puccs után Bissau Guineában

Bissau, Guinea-  A fővárosban őrjáratok cirkálnak, éjszaka kijárási tilalom van .A junta közölte ,hogy letartóztatták az ideiglenes elnököt, a kormányfőt és a vezérkari főnököt. Mindnyájan „jól vannak”- a hivatalos közlemény szerint, melyet a közszolgálati rádió sugároz.
A rádió épületet csütörtökön foglalta el a hadsereg, egy ideig nem volt adás, majd zenét és rövid hivatalos közleményeket kezdett el sugározni a közszolgálati rádió. A katonai hatalomátvételt mindenütt elítélték külföldön.
A junta azzal indokolta a régi vezetők elfogását és a katonai hatalomátvételt, hogy ezzel kívánt megakadályozni egy „külföldről irányított összeesküvést”. A szintén portugál nyelvű Angola kormányát vádolják azzal, hogy összejátszott Carlos Gomes Junior kormányfővel, aki megnyerte az elnökválasztás első fordulóját. Angola 200 katonát állomásoztat a szigeten, a puccsista tisztek szerint ők valójában a kormányfő „testőrei”.Angola külügyminisztere hétfőn közölte, hogy kivonják katonáikat Bissau Guinea területéről. Az elnökválasztás második fordulóját elvben április 29- én kellene megtartani …
Kik a puccsisták és mit akarnak? Egy video tanúsága szerint a hadsereg eddigi vezetőiről van szó, kivéve a vezérkari főnököt, akit letartóztattak. Bissau Guinea 1974, vagyis a függetlenség dátuma óta nem egy puccsot látott már. A koldusszegény miniállam lényegében csempészetből él. Dél-Amerika és Dél-Afrika között itt rakodják át a kábítószer szállítmányokat. A legfőbb szervező és haszonélvező a tisztikar. Valószínű, hogy ennek belső ellentétei vezettek a puccshoz, amely eredményesnek látszik ugyan, de külföldön teljes elutasításra talál. Így nem kizárt, hogy a Bissau Guinea felett jelenleg uralkodó junta a mali példát követi majd…

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez