Megszavazták az amnesztia törvényt Madagaszkáron, de a politikai válság marad

Madagaszkár – Mindenki amnesztiát kaphat, kivéve a mostani elnök elődjét, akit puccsal távolítottak el posztjáról. Ez derül ki az amnesztia törvényből, melyet hosszas vita után megszavazott a malgas parlament.

 

 Marc Ravalomanana exelnök azért nem kaphat amnesztiát, mert 2009- ben rálövetett az elnöki palota előtt tüntető tömegre, harmincan meghaltak, sokan megsebesültek. Ez az emberi jogok súlyos megsértésének számít, és ezért erre nem vonatkozik az amnesztia.

 

Az exelnök hívei ezért nem is szavaztak az amnesztia törvényről, hanem elhagyták az üléstermet. A kötélhúzás már azóta tart, hogy a főváros polgármestere, Andry Rajoelina puccsal elűzte elődjét és a helyére ült. Azóta „átmeneti kormányzás” folyik. Az „átmeneti” elnök nemigen sürgeti a választások megtartását, Dél-Afrikában élő ellenfele annál inkább! Az ENSZ és az Afrikai Unió is erre ösztönzi Madagaszkár vezetőit. Elvben az ENSZ szakértői május 4- ig nyilatkoznak arról, hogy mikor rendezik meg végre az elnökválasztást. Az amnesztia törvény ennek fontos előfeltétele lett volna. De minthogy épp a legfőbb érdekeltet zárja ki a versenyből, így csekély a valószínűsége annak, hogy idén elnökválasztást rendezzenek Madagaszkáron.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez