Rendkívül érzékenyen érinti Dél-Afrikát a bányászok tiltakozása, mert ez az ország gazdaságának egyik vezető ágazata. A bányászok korábban többször is jelezték, hogy keveslik a fizetésüket. A tiltakozó megmozdulások és a sztrájkok lassan egy hete tartanak a Lonim bányánál, ahol körülbelül 3000 ember szüntette be a munkát. A bánya vezetősége a munkások akcióját illegálisnak minősítette. A National Union of Mineworkers szakszervezet és a bánya vezetősége úgy tudja, hogy a sztrájkolók alaposan elverték azokat a társaikat, akik visszatértek volna dolgozni. Augusztus 12-én már halálos áldozatokat követelő megmozdulásokra is sor került. A feldühödött bányászok megöltek két biztonsági őrt és a kocsijukat felgyújtották. Egy nappal később bandák randalíroztak a bánya közelében, akik két munkást meggyilkoltak és két rendőrrel is végeztek. A rendőrség három személyt lőtt le. Az erőszakos incidensek miatt a bányában teljesen leállt a termelés, és az üzemeltető cég részvényei 4,94%-al zuhantak a londoni tőzsdén.
Barnard O.Mokwena, a Lonmin bánya ügyvezető igazgatója elmondta, hogy folyamatosan konzultálnak a rendőrséggel. A helyzetet bonyolítja, hogy két munkásszakszervezet, a National Union of Mineworkers és az Association of Mineworkers and Construction Union között nincs egyetértés a sztrájkról, ami csak fokozza a feszültségek a 3000 munkás körében. A két szakszervezet támogatói egyébként az idén már egyszer összecsaptak egymással az utcán. A két tömörülés egyébként egymást vádolja az erőszakos rendbontások és a halálos áldozatok miatt.
A bányászok rendkívül alacsony fizetést kapnak Dél-Afrikában és gyakran panaszkodnak a rossz munkakörülmények miatt. A nemzetközi bányászati szövetség nemrég kiadott jelentésében élesen bírálta a Lonmin bányát és az ott uralkodó állapotokat. A bányászok többsége embertelen körülmények között él. Nincs áram és víz az otthonaikba. A bányászok gyerekeinek többsége pedig krónikus betegségekben szenved.