Nem tetszik a választási regisztrációs rendszer az ellenzéknek-Guineában

Guinea, Conakry – Feszült a helyzet Guineában, ahol az ellenzék és a kormány támogatói csaptak össze egymással. A demonstrálók köveket dobáltak, több autót megrongáltak, kirakatokat törtek be. A verekedés etnikai alapon robbant ki, de az általános helyzet sokkal bonyolultabb.

A demonstrálók lezárták a főváros legforgalmasabb hídját és több úton is torlaszokat állították fel. Szemtanúk elmondták, hogy a biztonsági erők kivonultak, de nem avatkoztak közbe, amikor az ellenzék és a kormány támogatói összecsaptak. A verekedésben sokan megsérültek, de számokat nem közöltek. A sérülteket a csendőrség és a Vöröskereszt emberei szállították el. A Reutersnak egy szemtanú elmondta, hogy a zavargásokat a Peul törzshöz tartozó kereskedők robbantották ki, amikor reggel észrevették, hogy kifosztották a készleteiket a piacon. A kereskedők a Malinke törzs tagjait vádolták meg a lopásokkal. A helyzet viszont ennél jóval bonyolultabb az országban.

Még mindig nem tudni, hogy mikor rendezik meg a folyamatosan „halasztott” parlamenti választást Guineában. Az ellenzék ezért több tiltakozó akciót is szervezett az országban. Az ellenzék szerint a kormány azért halaszt folyamatosan, mert csalásokra készül. Conde elnök és kormánya ezzel szemben az állítja, hogy az ellenzék „lassítja” a folyamatokat. Most például azzal, hogy gondja van a Választási Bizottság összetételével. Emellett azt is követeli a kormánytól, hogy bontsa fel a szerződést és küldje haza a dél-afrikai Waymark cég munkatársait. A dél-afrikai cég intézi a választási regisztrációs procedúrát, miután megnyerte a kormány által kiírt pályázatot.  

A parlamenti választások megszervezése lenne az utolsó fontos lépés, hogy az átmenet lezáruljon az országban, ahol 2008-ben a katonák vették át a hatalmat. Az ország külföldi segélyezői ugyanis a szabad, tiszta és demokratikus választás megrendezését jelölték meg a támogatások folyósításának feltételeként. Alpha Conde elnök, annak érdekében, hogy csillapítsa a kedélyeket, a hónap elején elfogadta a Választási Bizottság elnökének a lemondását és ígéretet tett a bizottság átszervezésére is, hogy az ellenzék több beleszólást kapjon a testület munkájába. Az ellenzék elismerte, hogy az elnök intézkedései jó irányba tett lépések, de képviselői továbbra sem bíznak a kormányban és a választás tisztaságában. A kormány jelezte, hogy még idén szeretné megtartani a parlamenti választást. Nyugati diplomaták szerint viszont 2013 márciusa lehet a legkorábbi dátum, amire „összeáll a rendszer”

Alpha Conde elnök a Malinke törzs fia, 2010 végén választották meg az ország élére. Az ellenzéket elsősorban a Peul törzs tagjai alkotják, egyébként az az ország legnagyobb etnikai csoportja. A Peulok régóta arra panaszkodnak, hogy a Malinke kormány politikailag elszigeteli őket.  

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez