A bissaui átmeneti kormány szóvivője, Fernando Vaz elmondta, hogy a hétvégén történt, halálos áldozatokat követelő támadás egy kidolgozott terv része volt. Az átmeneti vezetés szerint Portugália és más portugál ajkú országok kormányai azt tervezték, hogy visszahozzák a hatalomba Carlos Gomes Junior volt miniszterelnököt, akit a bissaui hadsereg még áprilisban távolított el. A portugál külügyminisztérium erre azt felelte, hogy a bissaui vádakkal nem foglakozik, viszont továbbra is aggodalommal követi az ország belügyeinek alakulását. A többi gyanúba kevert ország, Brazília, a Zöld-foki szigetek, Angola, Mozambik és Kelet-Timor még nem nyilatkozott az ügyben.
Bissaui katonai források azóta arról számoltak be, hogy a Bra légitámaszpontot támadták meg a „lázadók”. A bázist védő katonák azonban visszaverték őket. A hadsereg korábban azt közölte, hogy a támadók a szomszédos szenegáli Casamance régióból érkeztek és a Djolla törzs tagjai.
Az apró nyugat-afrikai ország korábban portugál gyarmat volt, 1974-ben nyert el függetlenségét. Véres hatalmi harcok, puccsok kísérik történelmét, fontos szerepet tölt be a nemzetközi kábítószer kereskedelemben. A Dél-Amerikából érkező szállítmányokat részben a bissau-guineai kikötőkben rakodják át az Európába tartó hajókra. Titkos amerikai diplomáciai jelentések korábban arról számoltak be, hogy a hadsereg felső vezetése komoly pénzeket kap a drogkartellektől.