A korrupció a vezető kampánytéma Sierra Leonéban

Sierra Leone , Freetown – A nyugat-afrikai országban hamarosan választásokat tartanak. Ernest Bai Koroma elnök is indulni fog a megmérettetésen, annak a reményében, hogy újraválasztják. A politikust sokan kritizálják, mert nem lép fel elég határozottan a korrupció ellen. Szakértők szerint hatalmas próbatétel előtt áll az ország, amely még mindig nem heverte ki a véres polgárháborút.

A Korrupció-ellenes Bizottság Koroma elnöksége alatt egyetlen korrupcióval vádolt személyt sem ítélt el. Ez sokat elmond a testület hatékonyságáról. Az országban sokan úgy gondolják, hogy az elnök nem elég határozott ezekben az ügyekben, pedig konkrét lépéseket kellene tennie a korrupció leküzdésére. Az elnök viszont kijelentette, hogy nem fogja átvenni a bíróságok feladatát és hatáskörét. Azt pedig senki se várja el tőle, hogy a bíróságon üljön és ítéleteket hozzon. Az elnök azt is elmondta, hogy a 2000-ben felállított Korrupció-ellenes Bizottság nem tekinthető „fogatlan bulldognak”, mert kibővítették a testület hatáskörét.

A politikai küzdőtéren is komoly csaták dúlnak. Az elnök elsőszámú kihívója azt sérelmezi, hogy Koroma ismét Samuel Sam Sumanát jelölte ki alelnökének. Az al Dzsazíra katari székhelyű hírtelevízió nemrég arról számolt be, hogy Sumana alelnök kenőpénzeket fogadott el különböző fakitermelési ügyletek „levajazása” nyomán. A Korrupció-ellenes Bizottság is kivizsgálta az ügyet, de nem talált arra utaló nyomokat és bizonyítékot, hogy a politikust megvesztegették volna.

Julius Maada Bio ellenzéki elnökjelölt a hétvégén, Moyambában tartott kampánygyűlést, ahol azt mondta, hogy szerinte Koroma elnök már valójában megbukott.  Bio és pártja azzal kampányol, hogy újra fogják tárgyalni a különböző bányászati kitermelési megállapodásokat és a bányászati törvényt is átírják. Szerintük a jelenlegi törvények és kitermelési megállapodások sértik a „nép” érdekeit.

Sierra Leone a világ egyik legszegényebb és legelmaradottabb országa, ahol 1991 és 2002 között véres polgárháború dúlt. Az ország egyébként vasérc, arany és gyémánt lelőhelyekben gazdag. 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez