Csádi mutyi-módi

Csád, N’Djamena – Nemhogy a mainstream, de még a specifikus afrikai médiában sem igazán került megemlítésre a tény, hogy egy héttel ezelőtt felfüggesztették állásából és őrizetbe is vették rövid időre a több mint 1 milliós csádi főváros, N’Djamena polgármesterét, Djimet Ibetet. Négy hónappal a beiktatása után.

Az esemény már önmagában is elég szomorú képet fest a Transparency International  jogvédő csoport korrupciós listáján 168. helyen álló (a 182-ből) Csádról, de ha mélyebbre ásunk kicsit a dologban, láthatjuk, hogy az ügy szálai esetleg még magasabbra vezethetnek. Djimet Ibet mindösszesen négy hónappal ezelőtt került a polgármesteri székbe, előtte különféle cégek vezető pozícióit töltötte be (például az Olajipari Import Társaság), de már az elmúlt évtizedekben is kacérkodott a politikával, 1990 óta a Hazafias Felszabadító Mozgalom (MPS) tagja.

N’Djamenához való kötődése a származásából adódik, 1965-ben született ugyanis az akkor még Fort Lamynak nevezett településen és bár kezdetben közgazdasági tanulmányokat folytatott, nemsokára már egy francia egyetemen találjuk, ahol marketinget, beszerzési tanulmányokat hallgatott és gyakorlati idejét a kameruni Hydrocamnél (egy vegyszereket gyártó cég) töltötte. Ahogy fentebb már szó volt róla, 1990-től kezdve aktívan dolgozik és vesz részt politikai szervezetek munkájában és 2012-ben ő lett N’Djamena első demokratikusan megválasztott polgármestere, aki mindenkinek őszinteséget és tisztaságot ígért. A négy gyermek édesapjaként, barátai által kedves embernek tartott politikus mindenesetre nem váltotta be az ígéretét és november 12.-én, hétfőn a rendőrség beidéztette hivatali zsarolás, dokumentumok meghamisítása, korrupció és a hivatali rend be nem tartásának vádjával, továbbá ezzel egyidőben fel is függesztették pozíciójából – mindösszesen négy hónappal beiktatása után.

A kormány n’djamenai ügyekkel megbízott tisztviselője, Issa Djidjie által aláírt letartóztatási parancs után Ibet a rendőrségen töltött hosszú órákat, amelyek végén végül hazaengedték, úgymond házi őrizetbe, de valószínűleg nem fogja megúszni ennyivel. Maga az ügy egyébként egy török céggel kötött állami szerződéshez kapcsolódik, amelyről nem sokkal később, októberben a sajtó megszellőztette, hogy a polgármester 20%-os jutalékot kért az ügylet után, ami több százezer frankos tételt jelent. Szeptember elejére datálhatóak a konkrét fejlemények, amikor a török Dunya Prestige Electric vállalata szerződést kötött a csádi állammal közösségi-, közfeladatokat ellátó gépek és járművek szállítására, amely szerződéshez Ibet írt egy szép hosszú, “dicsérő” részt is a cégről.

A 10 évre szóló, végeredményben 100 millió frankos (50 millió forint körüli összeg) szerződésben Ibet például azt állította, hogy kizárólag török márkájú gépek érkeznek a fővárosba, de gyorsan kiderült, hogy az első szállítmányban lévő tűzoltóautók, utcaseprő gépek és szemétgyűjtők egytől-egyig Ford gyártmányok. Az is kiderült nem sokkal később, hogy az első szállítmány 21 millió frankos (9 millió forint kb.) összege után 20%-os jutalék is jár a polgármesternek, közel 5 millió frankot kellett a cégnek utalnia Ibet unokatestvérének, Jamal Abdelnassernek a csádi Ecobanknál vezetett bankszámlájára.

Aztán például a szerződésben taglalt, értékesítés utáni ingyenes szerviz és támogatás is csak papíron lett volna ingyenes, valamint maga a cég sem foglalkozott soha ilyen közösségi feladatokat ellátó gépekkel, hivatalosan inkább a török hadseregnek szállítanak védelmi felszereléseket. Nagyjából összefoglalva tehát ilyen vádak miatt kellett négy hónap után mennie az új polgármesternek és csak bízhat benne, hogy megússza a komolyabb börtönbüntetést. A sajtó által kiszivárogtatott információk után végül október végén kérte a főváros közgyűlése a polgármester felmentését, amelynek végül most sikerült érvényt szerezni, sőt november 24.-én Saleh Abdel Aziz Damane személyében meg is választották utódját. Mindez pedig akkor, amikor közben július óta most már a hetedik hét kezdődik úgy el az országban, hogy a közalkalmazottak sztrájkot kezdenek a magasabb fizetésekért. No comment.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez