Neves hiányzók is vannak: Mugabe zimbabwei, Zuma dél-afrikai és Omar Basir szudáni elnök. Mugabe azért nem látogat Brüsszelbe, mert neje nem kapott vízumot. A 90 éves zimbabwei elnök maga is szerepel az EU tilalmi listáján, de ebből az alkalomból Brüsszel kivételt tett. Hiába! Mugabe megsértődött és nem megy. Vele szolidáris Zuma elnök Dél-Afrikából. Ő egy nehéz választási kampány kellős közepén van, melyben korrupcióval vádolják. Ezért inkább Zuma is otthon maradt, helyette a külügyminiszter képviseli Dél-Afrikát. “Ne Brüsszel mondja már meg, hogy ki képviselje Afrikát!”- hangsúlyozta Dél-Afrika elnöke.
Ha gyorsan akarsz előrejutni, akkor menj egyedül, ha messzire akarsz eljutni, akkor menjünk együtt! – idézett egy afrikai közmondást van Rompuy, az Európai Tanács elnöke. Az Európai Unió partneri viszonyra törekszik Afrikával, amely sokkal gyorsabban fejlődik, mint a vén Európa. Ráadásul az EU-nak komoly vetélytársai is vannak: ma már Kína a fekete kontinens első számú gazdasági partnere, Japán miniszterelnöke is nemrég tett afrikai körutat.
Az Európai Unió 20 milliárd eurót szán az együttműködésre. Ez sok pénz, csak kérdés, hogy miképp használják fel. Afrika a korrupció szempontjából eléggé a nemzetközi listák végén kullog…
A gazdaságon túl természetesen szóba kerül a biztonság is, a terrorizmus ellenes közös harc. Az Európai Unió elvben megígérte, hogy közös katonai egységet küld Közép-Afrikába a válság megoldására, de az ukrajnai krízis lelohasztotta az afrikai reményeket. A közös alakulat még mindig nem jött létre bár a határidő már lejárt…
Téma tehát lesz bőven Brüsszelben ahol csaknem 80 állam-és kormányfő cserél véleményt arról, hogy miképp alakuljon az Európai Unió együttműködése Afrikával, amely évente 6,5%- al növekszik messze felülmúlva Európát…
EU-Afrika csúcs: 20 milliárd euro a tét!
Az idén kezdődő uniós költségvetés 20 milliárd eurót szán az afrikai együttműködésre 2020-ig. Erről is tárgyalnak az EU-Afrika csúcson Brüsszelben.
(Visited 1 times, 1 visits today)