Kenya
Kenya régóta népszerű a külföldi turisták körében, de az utóbbi időkben fokozott biztonsági intézkedéseket kellet bevezetni, miután megszaporodtak a szomáliai terroristák által végrehajtott véres merényletek az országban. A terroristák elsősorban olyan helyeken csapnak le, ahol sok külföldi megfordul. Az ország idegenforgalmi központjának számító Mombasában éttermeket és szórakozóhelyeket robbantottak fel. A tengerparti üdülőkből turistákat raboltak el. A fővárosban pedig buszmegállók, forgalmi csomópontok és bevásárlóközpontok ellen hajtottak végre merényleteket. A szomáliai terroristák az egyik legvéresebb akciójukat 2013 szeptemberében hajtották végre, amikor megtámadták a fővárosban található Westgate bevásárlóközpontot, ahol 67 emberrel végeztek. Kenya északi és észak-keleti régiója szintén rendkívül veszélyes vidék, ahova csak fegyveres kísérettel és konvojjal ajánlott utazni. Turkána vidéken és a kenyai-szomáliai határ menti városokat pedig érdemes végkép elkerülni, mivel itt a biztonsági helyzet gyakorlatilag teljesen kezelhetetlenné vált. Kenyát érdemes elkerülni választások idején is, mivel ilyenkor gyakoriak a halálos áldozatokkal járó zavargások.
Nigéria
Nigéria régóta az egyik legveszélyesebb ország Afrikában, ahol számos lázadó és terrorista szervezet tartja rettegésben a lakosságot. Közülük jelenleg a radikális iszlamista Boko Haram a legaktívabb, amely 2009-ben indította meg a lázadását a kormány ellen. A Boko Haram elsősorban az ország észak-keleti régiójában tevékenykedik, de más régiókban is jelen van. Nigériában szinte mindennaposak az emberrablások, a törzsi leszámolások és a robbantásos merényletek. Alegveszélyeztetettebb helyek közé tartoznak a piacok, bevásárlóközpontok, mecsetek, iskolák és templomok. A nagyobb városokban, mint például Lagoszban, Abudzsában és Maiduguriban nem ajánlott külföldiként egyedül sétálgatni, mert rengeteg bűnbanda tevékenykedik az utcákon. A nigériai rendőrök pedig köztudottan rendkívül korruptak és gyakran együttműködnek a bűnözőkkel is.
Dél-Szudán
A világ legfiatalabb államában 2013. december 13-án fegyveres konfliktus robbant ki, miután Riek Machar volt elnök emberei megpróbálták megbuktatni Salva Kiir elnököt. A puccs elbukott, de az országban kitört a polgárháború, amely jelenleg is tart. Az ENSZ becslései szerint 10 ezer ember halt meg a konfliktusban és több mint egy millióan váltak földönfutóvá az országban. Több mint 800 ezren élnek embertelen körülmények között és közel 200 ezren pedig a szomszédos országokba menekültek. A szemben álló felek januárban tűzszüneti megállapodást kötöttek, de a megfigyelők jelezték, hogy ezt egyik fél sem tartja be. Kifejezetten veszélyes környéknek számít Jonglei és Unity állam, ahol gyakoriak az etnikai alapú összecsapások is.
Közép-afrikai Köztársaság
A Közép-afrikai Köztársaságban a muszlim Széléka-lázadó koalíció 2013. március 24-én elüldözte a hatalomból Francois Bozize elnököt, aki 10 évig irányította az országot. A hatalmat Micheal Djotodia vette át, aki a Séléka vezetőjeként kikiáltotta magát elnöknek. A hatalomátvétel után viszont elszabadult a pokol az országban. A muszlim milicisták hajtóvadászatot indítottak a keresztények ellen és tömeges kivégzéseket, letartóztatásokat hajtottak végre. A fogva tartott embereket megkínozták, majd megölték. A humanitárius szervezetek raktárait kiürítették, a kórházakat kifosztatták. Emellett gyerekkatonákat is toboroztak. A keresztény lakosság önvédelmi csoportokat hozott létre, hogy megvédjék magukat a Sélékától. Végül a keresztény anti-balaka milíciának sikerült felülkerekedni a muszlim milicistákon, miután Franciaország katonákat küldött az országba, hogy helyreállítsák a rendet. Djotodia végül lemondásra kényszerült. Az anti-balaka viszont bosszúhadjáratba kezdett és szisztematikusan elkezdték irtani az ország muszlim lakosságát. Az ENSZ és más nemzetköz szervezetek népirtásként könyvelték el a muszlim és a keresztény milicisták által végrehajtott tisztogatásokat. A krízis helyzet jelenleg is tart az országban. A muszlimok pedig folyamatosan menekülnek az országból, hogy megússzák a keresztény milicisták bosszúját.
Szomália
Szomália örökös tagja a bukott államok listájának. Az országban 1991-ben robbant ki a véres polgárháború, miután a helyi klánok összefogtak és megbukatták Szíád Barré elnök hatalmát. A hadurak azonban a diktátor elűzése után egymás ellen fordultak és teljes anarchiába taszították az országot. A polgárháború mai napig tart. A politikai helyzet áttekinthetetlen és a központi kormányzat gyakorlatilag csak papíron létezik. A valódi hatalom a hadurak kezében összpontosul, akik az „oszd meg és uralkodj” taktikáját követik és folyamatosan hadban állnak egymással. Szomáliában jelenleg az al Shabab a legerősebb és egyben a legradikálisabb fegyveres csoport, amely az al Kaida nemzetközi terrorista szervezet támogatását élvezi. Az al Shabab célja, hogy Szomáliában egy olyan iszlám államot hozzon létre, ahol az egyedüli vezérelvként a sária, azaz az iszlám vallási-, és jogrendszer érvényesülne. Két éve a békefenntartóknak sikerült kiűzniük az al Shabab harcosait Mogadishuból és más fontosabb városokból. Az al Shabab viszont még mindig ellenőrzése alatt tartja az ország jelentős részét. Emellett folyamatosan hajtanak végre robbantásos merényleteket a fővárosban civilek, békefenntartók és politikusok ellen.