A kezdeményezést bejelentő Idriss Deby csádi elnök, az AU béke- és biztonsági tanácsának elnöke arról nem árult el részleteket, hogy milyen forrásokból gyűjtenének pénzt és azt hogyan használnák fel. “Aggódunk kontinensünkön a békéért és a stabilitásunkért” – fogalmazott Deby.
Az egynapos csúcstalálkozó házigazdája, Uhuru Kenyatta kenyai államfő elmondta, hogy Afrika a porózus határok, a szegénység, az elégtelen rendfenntartás és a fiatalkori munkanélküliség miatt a terrorizmus terepévé vált.
“Egyedül egyetlen állam sem képes megbirkózni ezzel a fenyegetéssel (…) Napjainkban különösen aggasztó Afrikában az, hogy a terrorszervezetek megerősödtek létszámukat és képességüket tekintve is” – jelentette ki.
Kenyatta hangsúlyozta: az afrikai államoknak össze kell fogniuk a Nigériában tevékeny Boko Haram szélsőséges csoport és a Szomália egyes részeit ellenőrző al-Shabaab iszlamista milícia ellen. A politikus hozzátette: az al-Shabaab komoly veszélyt jelent a kelet-afrikai régióra.
Bár az AU 22 ezer tagot számláló szomáliai missziója (AMISOM) ugyan visszaszorította a terrorszervezetet az országban, de nem tudta legyőzni. Az AMISOM-ban való részvétele miatt Kenya maga is kénytelen közvetlenül szembenézni az al-Shabaab jelentette veszéllyel: tavaly a terrorszervezet nagy nemzetközi figyelemre tett szert, amikor fegyveresei megtámadtak egy bevásárlóközpontot a kenyai fővárosban, és ott több mint hatvan embert megöltek.