Szemmel láthatóan a fejlesztők még csak kétséget sem kívántak hagyni afelől, hogy a Facebook nem túlzottan kreatív koppintásáról van szó.
A Facepopular a Red Popular médiacsoport kezdeményezéseként indult, hogy egy “saját értékrenden alapuló latin-amerikai közösségi portált” hozzon létre. Jelen esetben a Face szónak semmi köze az angol archoz, ugyanis a “Frente Alternativo Contra el Establishment”, azaz az “Establishment-ellenes Alternatív Front” mozaikszót jelöli.
Az argentin Red Popular fő célja egyébként a Dél-amerikai Nemzetek Uniójának (UNASUR) és a CELAC országok információstechnológiai-integrációjának elősegítése. Az argentin szerverekről futó Facepopular üzemeltetése része az Optikai Megagyűrű-tervnek köszönhető, mely az UNASUR-országok szélessávú internethálózatát hivatott függetleníteni a kíváncsi északi-nagytestvér információs infrastruktúrájától.
Optimista médiaszakértők szerint a Facepopular egy év alatt Latin-Amerika fő szociális médiájává avanzsálhat, bár nem lesz egyszerű dolga, hiszen a “fászebú” a Río Grandétól délre legalább olyan népszerű, mint a világon bárhol máshol.
A Facepopular elődjével ellentétben nem emotikonokkal operál, hanem tetszésünket EmoPerónokkal és Evitákkal vagy a latin-amerikai függetlenségi harc olyan – immár szó szerint ikonikus – alakjainak küldözgetésével nyilváníthatjuk ki mint Bolívár vagy San Martín.
Az alternatív bolivári közösségi oldalt teljes mellszélességgel támogatja Venezuela, Argentína és a régió több baloldali kormánya – Fernandez de Kirchner argentin elnökasszonytól várják például az első hivatalos felhasználói fiók megnyitását.
A nagy kérdés az, hogy a latin-amerikai közönség hogyan reagál a kicsit laboratóriumszagú, enyhén erőletettet, új identitásépítő törekvésekre.