Ausztrál tudósok olyan technológián dolgoznak, ami lehetővé teszi, hogy okostelefonnal lehessen autót vezetni.
A kutatók azt mondják, hogy ha így haladnak, akkor egy éven belül már egy olyan autót tudnak majd tesztelni, ami az autó kameráját és navigációs rendszerét fogja használni a vezetéshez.
„Amikor beszállok az autóba, berakom a telefonom a műszerfalba, úgy hogy a kamera az ablakon néz ki. Ezután minden szenzor a kocsiban és azon kívül elkezd kommunikálni a telefonommal.”- mondta a Griffith egyetemi Jun Jo doktor az ausztráliai Gold Coast-on.
Dr. Jo és csapata már épített egy prototípus autót, amivel a software-t tesztelik. A járműben van egy fedélzeti számítógép, egy radar rendszer és sok szenzor, ami a telefonnal tud kommunikálni.
A tudósok abban hisznek, hogy a jövőben nem lesznek privát autók, hanem mindenki közös járműveket fog használni, amibe beleülhetnek, amikor akarnak és a telefon segítségével az autó elviszi a használót ahova a telefon tulajdonos akarja.
„Mi abban hiszünk, hogy az autók egyszer közösségi használatba kerülnek. Az autók közös használata gazdaságosabb, és segíthet abban, hogy csökkentse a dugókat a nagy városokban. Az okos-telefonnal bárki le tud foglalni egy kocsit a háza körül, és amikor beülök a járműbe, akkor egyszerűen berakom a telefonom a műszerfalba és a telefonom tudni fogja, hogy hova kell menni és milyen stílusban szeretném, ha az autó vezetné magát.”- magyarázta Dr. Jo.
Az ausztrál tudósokon kívül még rengetegen más tudós és autógyártó dolgozik azon, hogy önvezető járműveket hozzon létre.
Amerikában, a Google nemrég kapott engedélyt arra, hogy kifejlesszen egy önműködő autót Nevadában. Egy Toyota Prius-ba már be is rakták az önvezető technológiát és a tesztek most is folytatódnak.
Az Audi, a Mercedes-Benz, a BMW, a General Motors és sok más cég ugyanígy folyamatosan tesztel hasonló technológiát saját egyéni stílusukban.
„Sok autonómia van már így is autóinkban. Van bennük karambol elkerülés, önparkolás, sávtartás és még sok más. Mindegyikőjük működik valameddig, de egyik se tökéletes. Tehát, ha egy vezetőnélküli autót akar valaki piacra dobni, akkor annak garantáltan kell mindig működnie.”- mondta Toby Hagen, egy autós szakújságíró Sydney-ből.
Még az ausztrál tudósok is azt mondják, hogy még legalább tíz év, amíg a vezetőnélküli autók piacra kerülnek.
Forrás: skynews.com