James Brown, a Lowy Institute elemzője szerint mintegy 2700-ra tehető azoknak a száma, akik az Indiai-óceán nemzetközi vizein a kereskedelmi hajókat védelmezik, főleg a szomáliai kalózokkal szemben.
“Legtöbbjük az USA vagy az Egyesült Királyság haditengerészetében szolgált, de egyre több ausztrál és új-zélandi katona is szerződik ilyen szolgálatra, mert hasonló a kiképzési módszer, mint az előbbi két országban.”
Brown arra is felhívta a figyelmet, hogy nagy az esélye, hogy a nemzetközi vizeken elkezdődik egy fegyverkezési verseny a katonák és a kalózok között, ugyanis ott a nemzetközi jog sok ingoványával lehet találkozni.
“Minden ország felelős a saját katonáiért,még akkor is, ha már nem tagjai a seregnek… Megfontolandó lenne a kormányoknak, ha valamilyen módon követni tudná a volt katonái tengerentúli ténykedéseit.”
Ehhez a vámhatóságnak, a védelmi minisztériumnak és a külügyminisztériumnak együttesen kell fellépnie szerinte.
Az elmúlt másfél évben 140 támadást hajtottak végre a kalózok ellen. Csak az elmúlt évben 146 millió dollárra tettek szert az ilyen szomáliai fegyveresek, akik tevékenységét sokan tekintik jövedelmező befektetésnek.
Ausztrália egy hajóval járul hozzá a nemzetközi közösség kalóz-ellenes fellépéséhez, de a feladat végrehajtása reménytelennek látszik az érintett tengeri terület hatalmas (több mint 8 millió km2) mérete miatt.
Brown szerint komoly vitákra adhat okot volt haditengerészek “kiszervezése”, mert könnyen rajtuk kívül álló vitákba keveredhetnek az országok. Most például két volt olasz katona áll bíróság elé Indiában, miután véletlenül két indiai halászt öltek meg.
Forrás: The Sydney Morning Herald