A valaha élt legnagyobb erszényes ritka fosszíliája az Északi Terület néven ismert régió legelső, kései pleisztocén kori megafauna-lelőhelyén került elő. A Diprotodon megkövesedett combcsontját a múlt héten kapta kézhez a kutatócsapat
Adam Yates, az Északi Területi Múzeum és Galéria kutatója elmondta, azonnal felismerték, hogy a csont a Diprotodonhoz tartozott. “Hatalmas, négylábú erszényes volt, a vombatok távoli rokona” – mondta. Az új fosszília kora valószínűleg 200 ezer és 40 ezer év közé tehető.
“A mintegy két méter magas, közel háromtonnás Diprotodon a valaha élt legnagyobb erszényes volt. Az utolsó jégkorszak folyamán (a kései pleisztocén időszakban, 2,5 millió-12 ezer évvel ezelőtt) Ausztráliát óriási élőlények – az úgynevezett megafauna – népesítették be. Bár a pleisztocén időszakból származó megafauna-fosszílák előkerültek már Ausztrália déli részén, ez az első lelet, amely az Északi Terület egyik kései pleisztocénből származó helyszínén látott napvilágot ” – mondja Yates.
Egyelőre nem tudják, az új lelőhely tartalmaz-e egyéb leleteket. A felfedezés feltárhatja a Diprotodont eltörlő, vitatott kihalási esemény mögött rejlő okokat.
A múzeum éves ásatását végzi Ausztrália középső részén, az Alcoota világörökségi helyszínen, ahol minden évben számos egyedülálló lelet kerül elő.
Forrás: hirado.hu
Kép: wordpress.com