Graeme Pullen (60) és Wayne Comben kis halászhajóját Falmouth partjainál vette körbe egy csoport kékcápa. Az akár négy méter hosszúra is megnövő ragadozók a legendás nagy fehér cápához hasonlóan akár az emberrel is képesek végezni.
A cápák közül kettő megtámadta az öt méternél alig hosszabb kishajót és az oldalára felfüggesztett, halakkal tele zsákot kezdte marcangolni.
Graeme leírása szerint a cápák rendkívül vadul viselkedtek, ráadásul egyre több kezdett gyülekezni a környéken, így gyorsan a legközelebbi kikötő felé irányították a himbálózó hajójukat. Szakértők szerint a cápák egyre közelebb jönnek a szárazföldhöz, mivel ott több élelmet találnak, mint az erősen túlhalászott Atlanti-óceánban – derül ki a The Sun cikkéből.
Graeme és társa egyébként egy állatvédelmi program részeként makócápákat kerestek a környék vizein, mivel Falouth-tól alig 30 kilométernyire jelezték ilyen állatok jelenlétét. A kékcápák ekkor támadtak rájuk.
– Egy hálóban halakat akasztottunk ki a hajó oldalára, hogy az majd odavonzza a makócápát, de helyette egyszerre három kékcápa kezdett el körözni a vízben körülöttünk – mesélte Graeme. – Az normális, ha a cápák követnek egy hajót, mivel arra számítanak, hogy a járművekből kilökött hulladék között találnak a fogukra való, könnyen megszerezhető élelmet – mesélte a tapasztalt tengerjáró. – Ezek azonban nem csak úszkáltak, hanem az egyik elkezdte támadni a csónakot, kiugrott a vízből és a halakkal tele zsákot kezdte marcangolni – félelmetes volt – mesélte a férfi.
– Biztos, hogy leharapta volna a kezem, ha megpróbálok odanyúlni és visszaszerezni a zsákot. Egy másik cápa megpróbálta leharapni az egyik hajócsavart – tette hozzá. – Nem kétséges, hogy a cápák éheznek. Élelemforrásaik a makrélák túlhalászása miatt lassanként elapadnak, a partokhoz egyre közelebb kénytelenek vadászni és ha találnak valamit, szabályosan megőrülnek – mondta Graeme, aki szerint ez oda vezethet, hogy a cápáknak egyre merészebbek lesznek, ha élelemhez akarnak jutni.
Phil Williams halbiológus szerint ellentétes a kékcápák alapvető természetével, hogy a hajókra támadjanak. – A kékcápák meglehetősen kényelmes, lassú állatok és tényleges élelmiszerhiány kell, hogy bekövetkezzen ahhoz, hogy ilyen támadásokat hajtsanak végre – közölte. – Éheznek, én ugyanis még nem láttam ennyire agresszíven viselkedő példányokat – tette hozzá.
A kékcápák világszerte megtalálhatóak az óceánokban. Előfordul, hogy emberekre is rátámadnak. 2009-ben például 13 kékcápa-támadás történt, a támadásokban 4 ember halt meg.
Forrás: blikk.hu Kép: myword.5mp.eu