Utánégetőre hasonlító kvazárt találtak – Index

3453516 ecd29d750bbf03bc818aa9076665ab01 wmEgy aktív galaxis centrumából kétmillió fényévnyire kinyúló szuperszonikus kifúvás a vadászgépek utánégetőinek fáklyáira hasonlít, de itt a hajtómű egy szupernagy tömegű fekete lyuk, a kiáramlás pedig közel fénysebességű.

A PKS 0637-752 jelű, mintegy 6 milliárd fényév távolságban lévő kvazárról az ausztráliai ATCA (Australia Telescope Compact Array) antennarendszerrel készített új felvételen a galaxis centrumából mintegy kétmillió fényévre kinyúló szuperszonikus jet pontosan úgy tagolódik váltakozó fényes és sötét részekre, mint a sugárhajtású repülőgépek utánégetőinek fáklyáiban megfigyelhető, a kiáramló gáz háromdimenziós lökéshullámai által létrehozott periodikus mintázat, a Mach-gyűrűk.

A kutatás vezetője, Leith Godfrey (Curtin University node of The International Centre for Radio Astronomy Research) szerint az egyik lehetséges és mindenképpen legérdekesebb magyarázat az, hogy a galaxis centrumában helyet foglaló szupernagy tömegű fekete lyukba történő, részleteiben máig nem teljesen értett anyagbehullási folyamat által létrehozott kifúvásban megfigyelhető mintázat ugyanolyan okból jön létre, mint a sugárhajtóművekből kiáramló gázban. Ha ez igaz, akkor a kifúvás fényes foltjai közötti távolság fontos információt nyújthat a kiáramlás hajtómechanizmusáról és a környező tér sűrűségéről.

3453518 b246b27a2e3d40fbf8d60664cca8c0e3 wmAz óriási energiájú kifúvások természetének megértése kulcsfontosságú a galaxisok kialakulási és fejlődési modelljének minél pontosabb felvázolásához: az elképzelések szerint a jetek leállítják a csillagkeletkezést a szülőgalaxisukban, megszabva ezáltal azt, hogy azok milyen nagyra nőhetnek, ezen keresztül pedig azt is, hogy milyen ma a Világegyetem.

A vizsgálat egyik résztvevője, Jim Lovell (University of Tasmania) szerint a jet új képe olyan részleteket tár fel, melyeket eddig még soha nem láthattunk. Ráadásul a kifúvás nagy röntgenintenzitása nem magyarázható a mai modellekkel, az új eredmények azonban e területen is előrelépést jelenthetnek. Az eredményeket részletező szakcikk az Astrophysical Journal Letters című folyóiratban jelent meg.

Forrás: index.hu

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez