Mintegy hetven évvel ezelőtt talált, Afrikából származó ezeréves pénzérmék miatt újra kell gondolni Ausztrália korábbi szerepét a történelemben – áll a múlt-kor cikkében.
Maurie Isenberg, második világháborús katona éppen horgászott, mikor az értékes érméket megtalálta. Nem tulajdonított neki nagy jelentőséget, csak 1979-ben fordult szakértőhöz, aki elmondta: néhány érme ezer éves is lehet és a kelet-afrikai Tanzánia területén található egykori kilwai szultanátusból származik.
Ian McIntosh antropológus szerint a talált leletek újraírhatják Ausztrália korai történelmét, hiszen eddig a mindenki úgy vélte, hogy 1606-ban hollandok fedezték fel először a kontinenst. A Wessel-szigetek, ahol az érméket is találták viszont ezek szerint egy Dél-Afrika-India-Kína-Maluku-szigetek kereskedelmi útvonal része lehetett, így vagy kelet-afrikai vagy közel-keleti kereskedők léptek először Ausztrália földjére.
A lényegen azonban nem változtatna ez a tény sem, hiszen felfedező és gyarmatosító céllal európaiak érték el a kontinenst, így globális jelentősége ennek a “második” felfedésnek van.
Kép: now.msn.com