Az ügyről Glen Greenwald számol be legújabb könyvében, amit a Snowden ügyről és a titkos adatok kiszivárogtatásáról írt.
A korábban Defense Signals Directorate (DSD), ma Australian Signals Directorate (ASD) nevű ausztrál hírszerzés igazgató-helyettese még 2011 februárjában kérte az amerikai kollégák segítségét. Az NSA (National Security Agency) számára címzett levélben arról panaszkodnak, hogy híján vannak rendszeres és megbízható információkból. Azonban kiemeli, mennyire hasznos volt az amerikaiak által nyújtott segítség, hogy kézre kerítsék Umar Patek nemzetközileg körözött terroristát. Patek 2002-ben Balin követett el robbantásos merényletet, melyben 202 ember veszítette életét, köztük 88 ausztrál állampolgár.
Erre a sikerre hivatkozva kérték azt, hogy mélyebb betekintést nyerhessenek az Egyesült Államok hírszerzési tevékenységébe, főleg ami az ausztrál állampolgárok terrorista tevékenységét illeti.
Ausztrália tagja annak az öt országból álló csoportnak, melynek tagjai Új-Zéland, az Egyesült Államok, Kanada és az Egyesült Királyság. Ezek az államok átadják egymásnak a saját hírszerzői információikat. Korábban az okozott botrányt, hogy Ausztrália a saját állampolgárairól adott ki adatokat, sőt az indonéz elnököt, minisztereit, tanácsadóit és feleségét is megfigyelték.