A tárcavezető elmondta, hogy a biztonsági szolgálatok javaslatára bevont sok útlevelet a biztonsági fenyegetettség csökkentése érdekében. Nem közölte, hogy ezzel az érintették ki- vagy beutazását akarják megakadályozni.
“A legpontosabb becslésünk szerint mintegy 150 ausztrál harcolt vagy még harcol a szíriai ellenzéki csoportokkal és másokkal” – mondta Bishop az ausztrál közszolgálati tévének nyilatkozva. Hozzátette, hogy a Szíriában harcoló ausztrálok eleinte mérsékelt ellenzéki fegyveres csoportokat támogattak, majd a szélsőségesebb szervezetek felé tolódtak, köztük a brutalitásairól ismert az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) nevű csoporthoz csapódtak.
Az ausztrál rendőrség az elmúlt hónapokban több ember ellen indított bűnvádi eljárást zsoldosok toborzása és a szíriai lázadók támogatása miatt. Megakadályozták több személy kiutazását azzal a gyanúval, hogy harcolni indultak a térségbe.
“Aggódunk amiatt, hogy a velük (lázadókkal) tevékenykedő ausztrálok radikalizálódnak, megtanulják a terrorista mesterséget, és amikor hazatérnek Ausztráliába, természetesen biztonsági fenyegetettséget fognak jelenteni. Mindent megteszünk, hogy fény derítsünk a kilétükre” – mondta a külügyminiszter.
Szerdán Thomas de Maiziere német belügyminiszter is arra figyelmeztetett, hogy Németországban a szélsőséges iszlamisták terrortámadásaival kell számolni. A szövetségi alkotmányvédelmi hatóság (BfV) – a belső elhárítás – 2013-as jelentését ismertetve hangsúlyozta, hogy a Szíriából és Irakból visszatérő harcosok “halálos veszélyt” jelentenek. A BfV adatai szerint 2014 elejéig nagyjából 270 iszlamista utazott Németországból Szíriába, hogy harcoljon az Aszad-rezsim ellen vagy más módon támogassa az ellenállást. Többen közülük már visszatértek.
Becslések szerint európai országokból összesen mintegy kétezren mentek Szíriában harcolni.