Kitoloncolhatják az észak-koreai menekülteket

A két ország között frissen aláírt megegyezés szerint Moszkvának ki kell adnia az Észak-Koreából menekülteket, akinek további sorsuk bizonytalan.

Több állammal is létezik hasonló szerződése Oroszországnak, de az ENSZ felhívja a figyelmet, hogy a kiadatás Észak-Korea esetében súlyos következményekkel járhat. A kommunista diktatúrát illegálisan elhagyók börtönbüntetésre vagy kivégzés várhat kitoloncolásukat követően.

A szerződés azonban vélhetően csupán formális és Andrej Lankov, Korea szakértő szerint a két ország közötti megállapodás mögött az Egyesült Államokkal szembeni politizálást kell felfedezni. Ettől függetlenül többször adott már ki menekülteket Moszkva Phenjannak.

A két országnak csupán egy 19 kilométeres közös határszakasza van. Ez azonban meglehetősen forgalmas, hiszen egyes becslések szerint az elmúlt évtizedben évente tízezer észak-koreai érkezhetett Oroszországba dolgozni – írja a The St.Petersburg Times. Ők főleg építkezéseken, erdőgazdaságokban találnak munkát. Ez azonban csak a hivatalos adat, az illegálisan érkezők ennek többszörösei lehetnek.

Ljubov Tatarec, jogvédő szerint az Orosz Távol-Keleten rengeten észak-koreai menekült élhet titokban. A szakértő szerint a közhiedelemmel ellentétben iskolázottak és tudják hogyan kérhetnek jogi segítséget. Az államnak azonban nincs kidolgozott terve a problémájuk megoldására. Tatarec szerint Moszkva nem akarja a nagy számú menekültnek megadni a speciális jogi státuszt.

Más szakértők szerint nem jelenti az észak-koreaiak automatikus kitiltását, csupán Phejnan kérése esetén kell Moszkvának megtenni a szükséges lépéseket.

A két ország az elmúlt hónapokban megerősítették kapcsolataikat. Oroszország elengedett nagy mennyiségű, még a szovjet időkben felvett hitelt Észak-Koreának, a kommunista diktatúra pedig megkönnyítette az orosz befektetők vízumhoz jutását. Sőt a következő húsz évben mintegy 3000 kilométer vasutat újítanak fel közösen Észak-Koreában.

Fotó: Europress/AFP

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez