A 45 helyi lakos meggyilkolásának vádjával 86 embert gyanúsítottak, azonban a valóban elítélt 58 elkővető előbb, vagy utóbb szabadlábra került. A mexikói legfelsőbb bíróság azért szüntette meg az eljárást, mert szerinte az ügyészség hamis bizonyítékokra építette a vádat.
Az EZLN és több civil szervezet által is feljelentett politikusok sohasem álltak bíróság előtt, a szövetségi vagy helyi köztisztviselők szerepének tisztázására pedig sohasem folyt vizsgálat.
Az Amerika-közi Emberi Jogi Bizottság jelenleg is tárgyalja az acteali vérontás ügyét, Mexikó pedig bejelentette, hogy elfogadja a nemzetközi szerv döntését jövőbeli döntését.
Actealban különösen kiélezett volt a kormány és a zapatisták szembenállása. A mészárlással az akkor kormányzó PRI párt szimpatizánsainak egy csoportját vádolják, akik a konfliktusban pártatlan Las Abejas néven ismert családok közösségére támadt. Az agresszorok botokkal, machetékkel és lőfegyverekkel rontottak áldozataikra, a tragédia színhelyétől alig pár száz méterre táborozó rendőri erők szeme láttára.
Tizenöt évvel a tragédia után Acteal után az ügy ma is heves politikai és jogi vitákat kavar. Ernesto Zedillót – Mexikó akkori elnökét – egy connecticut-i bíróságon feljelentettr a vérontás tíz állítólagos túlélője. Amennyiben a bírák helyt adnának a keresetnek, úgy Zodillót 50 millió dolláros kártérítés megfizetésére is kötelezhetik.
Szemben az névtelen csoporttal Porfirio Arias Hernández a Las Abejas Civil Szervezet elnöke kijelentette: “a közösség nem pénzt kér cserébe a kiontott vérért, hanem igazságot”.
Chiapas-szerte ismét hallatott magáról az EZLN, négy városban is csendben vonultak fel a jól ismert sí maszkos gerillák és velük mintegy 20 000 szimpatizáns, hogy a vérontás áldozataira emlékezzenek.
Subomandante Marcos nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy december 21-vel valóban véget ért a világ, az “elnyomók világa”, hogy helyet adjon egy emberségesebb emberiségnek.
Edgar Cortés a Demokrácia és Emberi Jogok Intézetének munkatársa szerint az ügy fő tanulsága az, hogy akinek hatalma van Mexikóban, az mind a mai napig biztosíthatja büntetlenségét. (BBC)