Ez az az időszak, amely – többek között – Argentínában, Peruban, Brazíliában, és Chilében – ezrek eltűnését, megkínzását és megölését jelentette, és a lényegében kivizsgálatlanul hagyott esetek temérdek fájdalmat, dühöt és elkeseredést hagytak maguk mögött. Ecuadorban a terror nem öltött ilyen méreteket, de a Restrepo-fivérek sorsa ennek az időszaknak a szimbólumává vált.
Az ecuadori María Fernanda Restrepo tíz éves volt, amikor két bátyja, a 17 éves Santiago és a 14 éves Andrés nyomtalanul eltűnt a quitói rendőrség kezei között. A fiúkat meggyilkolták, ez kiderült a hosszú évek alatt, de holttestüket máig nem találták meg.
María Fernanda filmre vitte két bátyja és a reménytelen, a hosszú harc alatt megkeseredett, megfáradt, de igazuk mellett máig kitartó szülei kálváriáját. Az édesapa 22 éven át minden szerdán kiállt a quitói kormánypalota elé és követelte: a hatalom adjon számot fiai hollétéről. Hiába – máig nem kaptak hiteles magyarázatot arra, mi történt a két kiskorúval azon a napon. A két testvér eltűnése a hasonló eseteket megélt emberek számára szimbolummá vált – minden szerdán, amikor az édesapjuk ,,zászlót bontott” a kormánypalota előtt, egyre többen csatlakoztak hozzá.
A lakossági nyomás akkora volt, hogy 1991-ben nemzetközi vizsgálóbizottságot küldtek az esetek kivizsgálására: ez a Bűnügyeket Vizsgáló Szolgálat (SIC) felelősségét állapította meg. A szolgálatot 1995-ben feloszlatták, hét rendőrt felelősségre vontak.
A fiúk sorsa azonban máig tisztázatlan: igaz, a rendezőnő talált egy egykori SIC-tagot, aki beszámol a gyerekek megkínzásáról, meggyilkolásáról és arról, hogy 1988. január 11én éjszaka ott volt, amikor a Yambo tóba dobták a holttesteket. A tó többszöri átkutatása azonban nem hozott eredményt, a holttestek nem kerültek elő.
A film eddig soha nem látott sikereket ért el az ecuadori mozikban – az ország lakói ennek az időszaknak az igazságtalanságait újra élték és újjászülettek a mozgalmak az eltűnések és emberrablások kivizsgálására. Maga az államfő is ellátogatott a bemutatóra, amely óta Ecuadorban 160 ezren látták a filmet.
A film megkezdte nemzetközi útját is: szerepelt a szombaton zérult guadalajarai nemzetközi filmfesztiválon Mexikóban.
{youtube}DOsb8Os52oM{/youtube}