Latin-Amerikán a szíriai diplomácia szeme

Bashar al Asad egy polgárháborúval a nyakában és a nemzetközi közösség bíráló hangvételű nyilatkozataitól kísérve, latin-amerikai átszállással küldte útjára diplomáciai offenzíváját. Felmerül a kérdés: mit vár a Bashar kormány a nyugati félteke országaitól?

 

A kérdésre talán az adhat választ, ha megvizsgáljuk, hogy melyik ajtókon kopogat a szíriai diplomácia. Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy a damaszkuszi külügyminiszter-helyettes minden olyan latin-amerikai fővárosban megjelent, amely az Egyesült Államok külpolitikájával ellentétes irányvonalat képvisel. Feltűnt Nicaraguában, aztán Kubában és persze Venezuela sem maradhatott ki a sorból.

Faisel Mekdad venezuelai látogatása különösen fontos lehet, ha figyelembe vesszük, hogy mind Szíria, mind Venezuela külpolitikájában fontos szövetséges Oroszország és Irán, arról nem is beszélve, hogy olajexportőr országként venezuelai kormány hangja igen messzire elhallatszik.

Carlos Romero venezuelai politológus szerint Mekdad látogatása, része annak a diplomáciai hadjáratnak, amit Al-Asad azért indított, hogy ellensúlyozza azt a képet mely szerint erői vesztésre állnak a Szíriát felforgató polgárháborúban.

Romero megfogalmazásában a jelenlegi szír diplomáciai erőfeszítések fő célja egyrészt olyan külső szövetségesek felkutatása, akik segítő kezet nyújthatnak az egyre biztosabban fenyegető nemzetközi embargó megkerülésében, illetve az sem árt, ha sikerülne kihúzni a szőnyeget az ellenzék lába alól.

Basharnak azt is meg kell akadályoznia, hogy további kormányok hivatalosan hadviselő félként ismerjék el a felkelőket, ugyanis ez könnyen kifoghatná az amúgy is gyengén fújdogáló külpolitikai szelet Al-Asad vitorlájából.

Az Egyesült Államok külpolitikai hegemóniájával szembehelyezkedő Venezuela azért is kimagasló fontosságú Szíria szemében, mert Caracas a múltban már hajlandó volt akár a nemzetközi szankciók ellenére is dízel olajat szállítani Damaszkusznak.

Amint azt a Pdvsa venezuelai olajcég elnöke Rafael Ramírez elmondta, Szíria két esetben kért és kapott tüzelőanyagot a latin-amerikai országtól – nem kevesebb, mint 600.000 hordót. „Amennyiben a jövőben továbbra is érkezik ilyen kérés mi eleget fogunk tenni a szír megkeresésnek” – tette hozzá Ramírez. (BBC)

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez