A sajtóközlemény szerint a Lascar névre keresztelt chilei robotrepülőt vízforrások, természeti katasztrófák és vulkánok monitorozására kívánják bevetni – jelenlegi formájában a repülő fegyverzetet nem hordoz. A Lascar esetleges katonai alkalmazása a sikeres próbarepülések befejezése után pusztán a védelmi tárca igényeitől függ.
A chilei UAV-t az Universidad de Concecpión és magáncégek közös erővel fejlesztették, az eredmény pedig önmagáért beszél: Chile a térségbeli országokkal ellentétben csak kismértékben szorult külföldi segítségre. Míg Kolumbia izraeli, esetleg észak-amerikai, míg Venezuela orosz technikát kíván hadrendbe állítani, a chilei légi jármű teljes mértékben hazai fejlesztés.
Az RT orosz hírügynökség kérdésére válaszolva Ramón Jimeno újságíró kifejtette, a pilótanélküli gépek alkalmazása a jelenlegi latin-amerikai politikai légkörben nem ad okot aggodalomra – ” a régió stabilitását figyelembe véve a UAV-k jelenléte elhanyagolható tényező”.
Bár a latin-amerikai drónok egyelőre pusztán felderítési és objektummegfigyelési feladatokat látnak el, támadófegyverzettel való felszerelésük, mint ahogy azt a jelenlegi fegyverzet fejlesztési tendenciák mutatják, valószínűleg csak idő kérdése. (RT)