Georges Sorel, az emléktábla felállítását támogató budapesti spanyol nagykövetség tanácsnoka az avatóünnepségen kiemelte: Juan Gyenes készítette az első fényképet a spanyol királyi párról. Ettől kezdve lett a királyok fotósa.
A fotóművészet egyik legjelentősebb alakjaként számon tartott Juan Gyenes (Gyenes János) 1930 és 1937 között a Színházi Élet című lap fotóriportere volt. Fotózta – többek között – Bartókot, Kodályt, Lehárt, Furtwänglert, Prokofjevet és Toscaninit, ő készítette Rippl-Rónai Józsefről az utolsó fényképet a festőhalálos ágyán, de a spanyol diktátor Francisco Franco is állt modellt Gyenesnek. A Francóról készült képből az ötvenes években bélyeg is forgalomba került Spanyolországban.
A több mint tízmilliós életművel rendelkező fotós 1940-ben telepedett le Madridban, később pedig spanyol királyi család hivatalos fotósa lett.
Több mint száz kiállításon – Budapesten háromszor – mutatták be képeit a világ minden táján. Állandó kiállítása van Madridban, Granadában és a Columbia Egyetemen.
Gyenest a Spanyol Királyi Szépművészeti Akadémia beválasztotta a tagjai közé, 1990-ben a Magyar Köztársaság aranykoszorúval díszített Csillagrendjével tüntették ki, 1993-ben Kaposvár díszpolgári címet adományozott jeles szülöttének.
A fotós ragaszkodott hozzá, hogy minden róla szóló cikk, kiadvány, interjú így kezdődjön: született Kaposváron, Magyarországon. Önmagát úgy jellemezte: “fél szívvel mediterrán, fél szívvel magyar”.(hirado.hu)