Carlos újra a bíróság előtt

Megkezdődött hétfőn a párizsi különleges bíróságon a Carlos néven ismertté vált volt terrorista, a venezuelai Ilich Ramírez Sánchez fellebbviteli pere.

A világ egykor leghírhedtebb és a hatóságok által az egyik leginkább keresett terroristájának ismételten négy, harminc évvel ezelőtt Franciaországban elkövetett robbantásos merényletért kell felelnie, amelyben 11-en vesztették életüket és mintegy 150-en megsebesültek. A terrorcselekményekkel foglalkozó esküdtszék elé Carlos egyedül, ügyvédjei nélkül érkezett.

“Megtiltottam az ügyvédjeimnek, hogy védjenek. Ez nem a bíróság ellen van, nem akarom a pert szabotálni” – közölte a 64 éves egykori terrorista. A döntését azzal magyarázta, hogy a venezuelai hatóságok nem hajlandók az elvileg június 26-ig tartó perben a védelem költségeit fedezni, ami szerinte egy “szabotázzsal” ér fel. Carlos azt kérte, hogy védelmét kirendelt ügyvédek lássák el.

Carlos – akit a hetvenes-nyolcvanas években merényleteiért a Sakálként is emlegettek, s megannyi ország rendőrsége kereste – ötven álnevet és majd száz útlevelet használt. Végül 1994-ben bukott le, ekkor is hamis diplomata útlevéllel, a szudáni fővárosban. Szudán Franciaországnak adta ki, ahol az ott elkövetett bűncselekményeiért életfogytiglani börtönre ítélték. A francia belügyminisztérium szerint legalább 80 élet kioltásához volt köze.

Carlos 14 éves korában lépett be a venezuelai kommunista ifjúsági szervezetbe, politikai eszméi azóta sem változtak, kommunistának tartja magát, hűnek a lenini tanításokhoz. “Nem vagyok dogmatikus, sokat tanultam, módom volt megismerni a kommunista országok vezetésének számos fontos emberét” – mondta egy interjóban. Ehhez a kijelentéséhez hozzátehető, hogy több ízben is megfordult a kádári Magyarországon is. Erről éppen a bolíviai Santa Cruzban kormányellenes összeesküvés miatt megölt Rózsa Flores Eduardo nyilatkozott korábban, mint Carlos állítólagos budapesti tolmácsa. 

Carlos nem tartja magát terroristának, a fegyverhasználat jogosságát szerinte az adott helyzet, “a történelmi körülmények” dönthetik el. Védi a gerillákat Kolumbiában, miként szerinte az afgán ellenállás is legitim olyan helyzetben, amikor bombázzák Afganisztánt, mert az már terrorizmusnak számít. S ehhez hozzáteszi: “Én mindig a terrorizmus ellen voltam”. Büszkén vállalja, hogy ő tartja “a palesztin ellenállás nevében végrehajtott műveletek rekordját”. “Erre büszke vagyok” – állítja, ám gyorsan hozzáteszi, hogy ezért még nem lehet őt Sakálnak nevezni (az akkori népszerű film címe alapján). Az akciói ugyanis nem ártatlanok ellen irányultak, pontosabban “kevés ártatlan áldozat volt, legfeljebb 10 százalék”.

Véleménye szerint sok tettét akkor ismeri majd meg  avilág, amikor kiadják emlékiratait. “Most még korai. 1992-ben leírtam Ammanban, s két fotókópia is készült, amelyeket elküldtem két embernek. Még nem jött el az ideje a nyilvánosságra hozatalnak”. Indoklása szerint azért nem, mert nem akar bemártani senkit sem, ugyanis államfők is érintettek, még Franciaországban is – mondta egy régebben adott interjóban az El País spanyol lapnak. 

Bin Laden kapcsán úgy vélte, hogy a gazdag arabok gyerekei közül sokan rendkívül korruptak, kábítószer-üzletben forognak. Bin Laden más, s noha szintén gazdag arab gyereke, idealista, s tiszteletet érdemel, mert belefogott a dzsihadba.

A New York-i szeptember 11 és a madridi március 11-e – mondja – különböző dolgok voltak. Ami az ikertornyokkal történt, az hatalmas csapás volt az imperializmusra, miközben a madridi külvárosokból érkező munkás-járatok felrobbantása ártatlanok, köztük muzulmánok életét követelte. (el país/MTI)

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez