A folyamatot a latin-amerikai országok gazdaságának töretlen növekedésével magyarázzák és persze nem utolsó sorban azzal, hogy az alapvető nyersanyagok világpiaci ára az egekbe szökött. A tőke továbbra is elsősorban a nyersanyagok felé fordul, e jelenség alól mindössze két ország kivétel: Mexikó és Brazília. Az elmúlt kilenc év alatt több mint ötszörösére nőtt a térségben tevékenykedő nemzetközi nagyvállalatok száma és ezek a cégek jelenleg a megtermelt nyereség 55 százalékát viszik ki, míg 45 százalékát a hylszínen újra befektetik.
Brazília továbbra is a legnagyobb tőkefelvevő, annak ellenére is, hogy 2,2 százalékkal csökkent a tőkebefektetések növekedési üteme 2012-ben. A befektetések növekedése Peruban, Chilében és Argentínában figyelhető meg a leginkább, de Paraguay és Bolívia is előkelő helyet foglal el a külföldi tőkeelhelyezések terén.
Mexikóban nagyobb ütemű volt tavaly a csökkenés 2011-hez képest, ami a leginkább a spanyol Santander Bank kivonulásának tudható be. A többi, csökkenő befektetési kedvet elkönyvelő ország Ecuador, Venezuela és Nicaragua volt. (americaeconomía)