Az eltűnt diákok hozzátartozóinak, iskolatársainak és tanárainak demonstrációja számos helyi társadalmi mozgalom aktivistáival kiegészülve helyi idő szerint 10 órakor kezdődött. Bár a szervezők békés tüntetésre készültek, nem sokkal a megmozdulás előtt diákok egy csoportja összecsapott a kivezényelt rohamrendőrökkel.
A demonstrációra három nappal az után került sor, hogy a mexikói szövetségi kormány bejelentette: a nyomozás jelenlegi állása szerint a 43 diákot minden bizonnyal egy szervezett bűnözői csoport gyilkolhatta meg. A hozzátartozók azonban nem fogadják el a hivatalos verziót, és azt követelik a hatóságoktól, hogy folytassák a kutatást eltűnt családtagjaik után.
Hétfőn Jesús Murillo Karam mexikói főügyész bejelentette, hogy a nyomozás során a coculai szeméttelepen talált emberi maradványok közül csak két csonttöredék volt alkalmas arra, hogy DNS vizsgálatnak vessék alá. A csontokat most az Innsbrucki Egyetem szakértői próbálják meg azonosítani, és ha sikerrel járnak, eredményeiket egy spanyol laboratóriumban ellenőrzik majd.
Murillo Karam főügyész egyébként még a múlt héten került az újságok címlapjára nagy közfelháborodást szított szerencsétlen elszólása miatt. Egy sajtótájékoztatón ugyanis, megelégelve az újságírók kérdéseit, a főügyész a “Ya me cansé”, azaz a “már belefáradtam” mondattal vetett véget a kérdések özönének. Az ominózus mondtat futótűzként terjedt a közösségi médiákon, és hamarosan a demonstrációk egyik ironikus jelszavává avanzsált.
A szemtanúk és a túlélők vallomásai arra engednek következtetni, hogy a 43 diák halálának ügyében felelősség terheli a szervezett bűnözői csoportokkal együttműködő rendőrséget, sőt Iguala város polgármesterét is. Mexikó történetének egyik legtragikusabb politikai tömegmészárlása során az elrabolt diákokat agyonlőtték, majd egy szeméttelepen elégették.
A mészárlást követően több nemzetközi emberijog-védő szervezet is aggályait fejezte ki a mexikói kormány által indított nyomozás hatékonyságával kapcsolatban.
Fotó: Europress/AFP