Előrehozott parlamenti választás Kazahsztánban-izgalommentesen

Kazahsztán, Asztana – A húsz éve vaskézzel kormányzó Nazarbajev elnök hatalmát eddig sem veszélyeztették a választások, mivel egyetlen valódi ellenzéki párt sincs a volt szovjet köztársaságban.

 

Nurszultan Nazarbajev államfő feloszlatta a parlamentet és kiírta az előrehozott törvényhozási választásokat. A voksolást az eredetileg tervezett augusztus helyett már január közepén megtartják. Kazahsztánban erős elnöki kormányzás van, amelyet az is garantál, hogy egyetlen igazán jól szervezett párt van a politikai színtéren, az államfő mögött álló Haza Pártja (OTAN). A legutóbbi választásokon 2007-ben az összes mandátumot ez a formáció szerezte meg. A voksolást, akárcsak a korábbiakat, a nemzetközi fórumok, – köztük az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet- nem ismerték el demokratikusnak. Nazarbajev ezért két éve módosíttatta a választási törvényt. Eszerint a második legtöbb szavazatot szerző párt akkor is küldhet képviselőt a parlamentbe, ha nem éri el a hétszázalékos bejutási küszöböt. De lényeges változás ettől az engedménytől sem várható. A bejutásra legesélyesebb és a kormányt gyakorlatilag támogató, de pro forma ellenzéki párt vezetője ugyanis Nazarbajev vejéhez, a milliárdos üzletemberhez, Timur Kulibajevhez köztudottan közel álló személyiség.

A 71 éves Nazarbajev, az egykori kommunista vezető a függetlenség kikiáltása, 1991 óta áll az olajban gazdag Kazahsztán élén. Legutóbb ez év tavaszán választották ismét elnökké a szavazatok 96 százalékával.(AP)

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez