Legkevesebb 31 embert megöltek, sok ezret letartóztattak, köztük Sín Gambirat is. A szerzetesek csuhájának színéről kapta a Sáfrány forradalom jelzőt a burmai megmozdulás.
2011 márciusában a katonai junta vezetői civilbe öltöztek és megkezdődött a nyitás politikája: szabadon engedték a politikai foglyok nagy részét, köztük a buddhista szerzetest is. Megszüntették a Nobel békedíjas Aung San Suu Kyi házi őrizetét. Clinton amerikai külügyminiszter Burmába látogatott.
Sín Gambira szerzetes kiszabadulása után megpróbálta újjászervezni azokat a szerzetesi csoportokat, amelyek a Sáfrány forradalom vezető erejét alkották. Szembekerült emiatt sok vallási vezetővel. Letartóztatása során a hatóságok azzal érveltek, hogy Gambira ” megsértette a szerzetesekre kötelező előírásokat”. Ez az indoklás kísértetiesen emlékeztet a diktatúra éveire éppúgy, mint a letartóztatás körülményei: pénteken hajnalban érkeztek meg a biztonsági szolgálat emberei a Rangun melletti kolostorba.
Sín Gambiraval együtt még 500 másik politikai fogoly szabadult ki börtönéből múlt októberben, köztük a Sáfrány forradalom több vezetője. Sín Gambira kezdettől fogva azt hangoztatta, hogy kutyából nem lesz szalonna: a tábornokok civilben is a diktatúra emberei maradnak! A szerzetes nem hitt a nyitás őszinteségében és továbbra is mozgósítani akarta az embereket a rendszer ellen Mianmarban, az egykori Burmában.
(Visited 1 times, 1 visits today)