2011 márciusa óta fokozatosan enyhítik a sajtót szigorúan szabályozó rendeleteket. Több ellenzéki újságírót kiengedtek a börtönből. A médiahatóság vezetője közölte, hogy dolgoznak egy új média törvényen. Ennek részletei még nem ismertek, de több újság főszerkesztője jelezte, hogy a tájékoztatási minisztérium az ő véleményüket is kikérte.
Mianmarban, a világtól eddig elzárt országban, fokozatos reformokat hajt végre a katonai vezetés, amely rájött arra, hogy az ország modernizálása nem lehetséges a külföldi tőke és technika nélkül. Évtizedek óta először fordult elő, hogy Mianmarba látogatott az amerikai külügyminiszter és a brit kormányfő, más nyugati vezetőkről nem is beszélve. Mind sürgették a cenzúra eltörlését.
Érdemes megemlíteni, hogy a brit birodalmi időkben Burmában volt rendőr George Orwell, aki ennek alapján írta meg 1984 című híres regényét, amely a többi között a szigorúan ellenőrzött média társadalomformáló hatását mutatja meg.
Vége az „orwelli” cenzúrának Mianmarban, az egykori Burmában
Mianmar, Rangoon – Augusztus huszadikán jelentette be honlapján a tájékoztatási minisztérium, hogy azonnali hatállyal megszűnik a cenzúra az országban. A jövőben nem kell a szerkesztőségeknek jóváhagyatni politikai és vallási tartalmú cikkeiket. Mianmar sereghajtó volt a sajtószabadság világlistáján: a 169. a vizsgált 179 ország között.
(Visited 1 times, 1 visits today)