Kína volt már világelső, mégpedig 2003- an. Akkor a globális gazdaság helyzete sokkal kedvezőbb volt, Kínáé nemkülönben. Jelenleg a kínai gazdaság növekedésének üteme folyamatosan csökken, bár Pekingben abban bíznak, hogy nem lesz kisebb az éves növekedés mértéke, mint 7%. Korábban a kormányzó kommunista párt vezetői úgy tartották, hogy Kínának évente legalább nyolc százalékkal kell növekednie ahhoz, hogy a gazdaság fel tudja szívni a falun munka nélkül maradt több millió embert.
Épp ezért a külföldi beruházások ösztönzése továbbra is a kínai kommunista párt irányvonala marad valószínűleg a novemberi pártkongresszus után is. Az új kínai vezetésnek azzal kell szembenéznie, hogy a lassuló globális gazdaságban nincs hova exportálni, így a kínai cégeknek a hazai piacon kell eladniuk termékeiket, melyekre nem biztos, hogy van kereslet, hiszen Kínában az átlagjövedelem messze elmarad az amerikaitól. Pekingi hírek szerint a pártkongresszus miatt nem közlik a kedvezőtlen gazdasági híreket. Helyette inkább ilyen ENSZ statisztikát ismertet az Új Kína hírügynökség, melyből az derül ki, hogy Kína megelőzte Amerikát. Az, hogy ez úgy volt lehetséges, hogy Amerikában drámai mértékben visszaesett a külföldi beruházás, Kínában csak kevésbé, már csak a szakértőket érdekli …
Kína világelső a külföldi beruházások terén
Kína, Peking – 2012 első félévében Kínában 59 milliárd dollár volt az új külföldi beruházások értéke, az USA-ban csak 57 milliárd dollár – közölte az Unctad. Az ENSZ szakosított szervezete szerint mindkét országban csökkent a külföldi beruházások értéke. Mindez azzal magyarázható, hogy a globális gazdaság lassulása miatt egyre csökkennek a külföldi beruházások szerte a világon …
(Visited 1 times, 1 visits today)