Harci gázokat vetettek be egy kínai bánya elleni tüntetők ellen Mianmarban?

Mianmar, Kína –   Tíz ember megsérült, egy buddhista szerzetest égési sebekkel kórházban kezelnek Mianmar északi részén, ahol a rendőrök brutálisan rátámadtak a békés tüntetőkre.”Nem könnygáz gránátokat lőttek ki, az biztos! A lövedékek pedig nem gumilövedékek voltak!”- mesélte a tüntető egy ellenzéki honlap tudósítójának.

 

A tüntetők bemenekültek egy buddhista kolostorba, ezt a rendőrség csütörtök hajnalban rohamozta meg. Több tüntetőt, köztük hét buddhista szerzetest letartóztattak.
 De miért tiltakoztak a tüntetők, akik elszántan állták a vízágyúk támadását és csak akkor futottak el, amikor valamilyen furcsa gázt vetettek be ellenük, mely égési sebeket okoz? A környéken rézbányát akarnak nyitni, de a helyi lakosság földjeit minden kártérítés nélkül sajátította ki a kormány. Miért? Mert a rézbánya részvénytársaság tulajdonosa a hadsereg egyik cége, társtulajdonosa pedig egy kínai vállalat! Kína a diktatúra idején igen szoros kapcsolatot épített ki a hadsereggel, és mindmáig meghatározó szerepet játszik Mianmar gazdasági életében. A kínaiak olyannyira bent vannak az országban, hogy az ellenzéki honlapnál nyilatkozó tüntetők szerint az őket megtámadó ” rendőrök ” kínaiul beszélgettek egymással!
 Az ellenzék vezére, Aung San Suu Kyi a tervek szerint csütörtökön a helyszínre látogat, hogy ott tájékozódjon a helyzetről, amely egyre drámaibb formát ölt. Háromszáz tüntető visszament a tiltakozás helyszínére és azt közölte, hogy az élete árán is kitart! Mianmar elnöke nemrég bejelentette, hogy felfüggesztik egy kínai vízierőmű építését az ország északi részén, ahol a lakosság ugyancsak hevesen ellenállt. Mianmar elnöke nincs könnyű helyzetben, hiszen nemrég még tábornoki egyenruhában az ország katonai diktátora volt, és hatalmának alapja ma is a katonák támogatása. A hadsereg kínai vállalkozókkal együtt kiépített egy ” nemzeti vállalkozói rendszert” és ezt féltik most a piaci nyitástól és a nyugati konkurenciától, mert úgy vélik, hogy a nyugati hatalmak érdeklődése az egykori Burma iránt nem más, mint profitorientált törekvés Mianmar ásványi kincseinek megszerzésére.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez