Kakasvér és virágszirom – Indonézia a Zászlómúzeumban

Magyarország, Budapest – Amint azt már megszokhatták a budapesti Zászlómúzeum látogatói, ismét egzotikus tájakra kalauzolt minket Balogh László és mindenre elszánt csapata. Indonézia fotók sokaságán, csípős mártások és ínycsiklandó tészták, táncos lányok és szakácsok, valamint Sebestény Anikó antropológus-utazó könyvén keresztül mutatkozott – Hardy Márton beszámolója.

A Bali-könyv köszöntőjét és az Indonézia-kiállítást Ingrid Rosalina, az Indonéz Köztársaság budapesti nagykövetségének első titkára nyitotta meg, röviden bemutatva a mintegy 18 ezer szigetet tömörítő paradicsomi országot.

 A megnyitón Dilara Csillik, a Magyar-Ázsia Társaság elnöke tálalta Sebestyén Anikó igazi kuriózumnak számító művét. Mint elmondta, sokat köszönhetünk az antropológus Bali-szakértőnek, aki ezernyi izgalmas leírással és fotóval hozza a magyar olvasó számára is elérhető közelségbe a Bali-szigeti muszlim, hindu, keresztény és buddhista kultúra rendkívül színes világát. 

 

Lázár Ervin a könyvhöz írt ajánlójában úgy fogalmazott, hogy “Sebestény Anikó (…) nem az átlag-utazó felszínes figyelmével fordult témájához, hanem az első pillanattól kezdve a mélyebb összefüggéseket kereste, s úgy érzem, sikerült megragadnia az ottani táj és az ottani ember lelkét.”

Az íróhoz hasonló elkötelezett “civil diplomaták” erőfeszítése nem elhanyagolható, ha figyelembe vesszük, a közel egy évtizedes munkát, amit a könyv szerkesztése és kiadása jelentett. A fiatal antropológus tudományos igényességgel szerkesztett műve a szerző állhatatos, fáradságot nem ismerő erőfeszítésének eredménye, hiszen Anikó egy személyben írta, szerkesztette és tördelte a Kakasvér és Virágszirmot.

1ASHU 2

A kiállítás megnyitója a Zászlómúzeumtól a már megszokott baráti légkörben zajlott, ahol Sallay Gabriella énekművész egészen különleges produkció keretében énekelte az Indonéz, majd a hazánk himnuszát. A diavetítés után pedig Irda Risdiarti és Urbán Szibilla táncművészek csempésztek ötpercnyi napfényt és kellemet egy hagyományos indonéz táncbemutató keretében.

1ASHU 3

 

Egyszóval a Zászlómúzeumban kiderült, hogy miért és hogyan szeret bele egy magyar antropológus Baliba. A saját szemünkkel tapasztalhattuk, hogy mit is jelent a szépség kultusza, vagy, hogy hogyan kell a szemünkkel táncolni – de arról is meggyőződhettünk, hogy egy maroknyi lelkes és elkötelezett gárda hogyan varázsolja a Nap utcai Zászlómúzeumba egy távoli földrész kultúráját, ízeit és nem utolsósorban lobogóját. 

1ASHU 4

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez