Öt imádni való dolog a Közel-Keleten

A média többnyire szürke, lehangoló képeket közöl a Közel-Keletről. Háborúkról, merényletekről, vallási túlkapásokról. Így aztán azok, akik soha nem jártak még a térségben, fura kérdéseket tesznek fel. Tényleg vannak plázák a Közel-Keleten? Válasz: igen, vannak, nagyobbak is, sokkal nagyobb választékkal, mint az itthoniak. Tényleg lövedékeket kell kerülgetnetek, ha dolgozni vagy bevásárolni mentek? Válasz: nem, az erőszak többnyire bizonyos helyekre koncentrálódik, ha elkerülöd azokat, ugyanúgy sétálhatsz, mint bárhol Európában. Tényleg tevén mennek a gyerekek az iskolába? Válasz: Nem, többnyire terepjárókon vagy iskolabuszon. Szóval a Közel-Kelet nem az, aminek a híradókból látszik. És igenis, vannak imádni való dolgok benne. Amiket jó lenne valahogy haza varázsolni. Most ötöt mutatunk meg ezekből.

1. Emberek ülnek az utcán, és kártyáznak, vagy éppen triktrakot (backgammon), esetleg más társasjátékot játszanak. Ez teljesen általános a Földközi tenger partján fekvő országokban, ahol a hőség elviselhetőbb, mint az Arab öbölben. Jordániában, Libanonban, Szíriában vagy éppen Egyiptomban gyakran látni férfiakat a lakásuk vagy az üzletük előtt, amint kis asztalokat körbeülve vízipipáznak, játszanak, és közben megvitatják az élet dolgait.

2. A sarki bolt. Jóllehet a nagy nemzetközi áruházláncok üzletei ma már ott vannak a legtöbb közel-keleti országban is, az emberek szeretik a sarki fűszerest. Aki pontosan tudja, hogy melyik édességért van oda a gyerek, milyen ásványvizet iszik a család, és egy telefonhívásra perceken belül házhoz is viszi azt. Éjjel-nappal. Itt vásárolják meg az üdítőiket a fiatalok is, akik aztán a dobozokkal vagy üvegekkel kiülnek az utcára, és megpróbálják megváltani a világot.

3. A taxisok testvérisége. Mindig úgy tűnik, hogy a taxisoknak van egy isteni és szuper-titkos klubjuk. Kikiabálnak egymásnak a kocsiból a dugóban, nem is akármit, hanem például azt, hogy Habib albi, vagyis kedvesem. Ez az édes közvetlenség nem nagyon létezik a térségen kívül. És minden valószínűséggel valami mély, ősi közösség-érzést takar.

4. Családi nap. Minden hétvégén kell lennie egy napnak (általában a pénteknek, a Közel-Kelet vasárnapjának), amikor mindenki a családdal tölti az időt. Együtt reggeliznek vagy ebédelnek, és közben pletykálnak a szomszádokról vagy éppen a politikáról.

5. Vendégszeretet. Az arabok híresek a vendégszeretetükről. Kevés dolog érinti meg az embert annyira, mint az, hogy ha betérsz egy boltba, a tulajdonos kávéval vagy teával kínál, és örömmel cseveg veled, tök mindegy, veszel-e valamit, vagy nem. Az arabok imádják vacsorára a házukba hívni az újonnan érkezetteket és a külföldieket, és laza, kellemes légkört is teremtenek ehhez.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez