Az arab világ tíz legjobb egyeteme

Ezelőtt még soha nem készült a nyugati – esetünkben amerikai – körökben felmérés arról, hogy melyek az arab világ legjobb egyetemei. Az U.S. News  and World Report most összeállította a listát azokról az intézményekről, amelyekben angolul (is) folyik oktatás. Ez  szerinte nem csak a diákokat segítheti, ha komoly angol nyelvű képzésre vágynak, hanem a politikusokat és az üzleti világ szereplőit is ha tudni akarják: mely arab egyetemekre érdemes odafigyelni. 

A ranglistára elsősorban a kutatások mennyisége, a konferenciák szervezetése, az angol nyelvű publikációk és hivatkozások száma alapján kerültek fel a felsőoktatási intézmények. Ezenfelül figyelembe vették, hogy mennyi angol nyelvű képzéssel rendelkezik az egyetem, és az ott végzett diákok közül hányan kaptak állást bel- vagy külföldön. A 2009 és 2013 között végzett kutatás során mintegy 800 arab egyetemet vizsgáltak meg.

A helyezettek:

10. Egyesült Arab Emírségek Egyeteme. Al-Ainban van, és ez a monarchia legnagyobb és legjelentősebb egyeteme, amelyet főleg a GCC (Öböl-menti Együttműködési Tanács) tagállamainak diákjai látogatnak. A felsőoktatási intézmény leginkább természettudományi kutatásairól és üzleti tanulmányairól híres.

9. Az Alexandriai Egyetem. Egyiptom második legnagyobb felsőoktatási intézménye, ahol orvosi, turisztikai, művészeti és politikai tanulmányokat is lehet folytatni.

8. Fahd Király Kőolaj- és Ásványtani Egyetem. Ilyen egyetem nem csak Szaúd-Arábiában, de sehol máshol a Közel-Keleten nincs (maximum szak vagy szakirány van). Itt képzik ki a jövő kőolajbányászait, mérnökeit és az energetikai vállalatok vezetőit. A Dhahran nevű „technika völgy” is itt található, amely nem más, mint tudományos-technológiai „játszótér és élménypark” a diákok számára.

7. Ain Shams Egyetem. 1950-ben alapították Kairóban. Habár nem nagy egyetem, nagyon sok angol nyelvű graduális és posztgraduális képzést nyújt. Híres a női kollégiumáról és művészetéről. 

6. Al-Manszúra Egyetem. 1972-ben alapították, és ez területileg Egyiptom legnagyobb felsőoktatási intézménye. Orvosi képzéseiről nevezetes, komoly genetikai kutatások is folynak benne. 

5. Bejrúti Amerikai Egyetem (AUB). Egy domb tetején helyezkedik el, gyönyörű kilátással a Földközi-tengerre. 1866-ban alapították, és itt folynak a legjobb phd képzések a régióban. A felsőoktatási intézmény rendkívül jó kapcsolati rendszerrel rendelkezik: nyugat-európai, amerikai, de még kínai egyetemekkel is együttműködnek, komoly ösztöndíjprogramokkal és kutatási támogatásokkal. 

4. Kairói Egyetem. Az 1908-ban alapított felsőoktatási intézménynek jelenleg körülbelül 155 000 hallgatója van, akik 22 kar közül választhatnak. Leginkább arról híres, hogy sok nemzetközileg is elismert tudós, feltaláló és művész tanult ezen az egyetemen, többek közt Egyiptom három irodalmi Nobel-díjasa is.

3 Abdullah Tudomány és Technológiai Egyetem. Az Aramco – szaúdi energetikai cég – közreműködésével alapították meg 2009-ben, s Szaúd-Arábia egyetlen „kevert” angol nyelvű egyeteme, habár az igaz, hogy a nőket és férfiakat teljesen elkülönítik egymástól. Az egyetem olyan híres felsőoktatási intézményekkel van szoros kapcsolatban, mint a Yale vagy a Harvard, és ezt tartják az iszlám világ “csúcsegyetemének”. 

2. Abdulaziz Egyetem. 1967-ben Dzsiddában működött mint magánegyetem, de azóta Szaúd-Arábia egyik legnagyobb felsőoktatási intézményévé vált. 130 000 hallgatója van, nők és férfiak is tanulnak itt, sőt ők az egyetlenek a régióban, akik online angol nyelvű oktatást is folytatnak.

1. Szaúd Királyi Egyetem. A Perzsa-öböl menti monarchia első olyan felsőoktatási intézménye, amelyen nemcsak vallásos és jogtudományi képzés folyt. Itt van a legtöbb ösztöndíjas (35 000), és itt tanul a legtöbb külföldi diák is. Tizennyolc könyvtárral, két oktatókórházzal és tucatnyi kutatólaborral rendelkezik, ezzel a világ kétszáz legjobb egyeteme között is ott van. 

Képgaléria az egyetemekről:

[widgetkit id=48]

A képek forrása: Europress/AFP

 

(Visited 3 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez