Sok afrikai várostól eltérően, ahol a járdaszéli házalók az élet napi ritmusát képezik, Dél-Afrika egyre inkább hajlik arra, hogy elítélje a kedvelt utcai árusokat, az egyre bővülő pláza, bevásárló kultúra, és a munkahelyteremtésre tett erőfeszítések miatt.
„Nem hivatalos kereskedelmet az elmaradottság, és a primitívség jeleként tartják számon – a gyengeség jeleként.” – mondta Thabo Koole az Ökomenikus Szolgálatnak, a Szociológiai Gazdasági Átalakítási szóvivője, ami, egy olyan egyház csoport ami a szegényekért dolgozik.
“A be nem jelentett kereskedők többsége írástudatlan és szegény, ennek következtében a kellemetlenségek elkerülése végett, a szemet sértő látvány miatt, meg kell tőlük tisztítani a város utcáit.”, mondta.
A munkanélküliség 23,6 százalékkal erősödött a statisztikák szerint a múlt héten, Jacob Zuma dél-afrikai elnök és a hatalmon lévő Afrikai Nemzeti Kongresszus megígérte, hogy már ebben az évben 500,000 új munkahelyet hoznak létre.
Egy Nemzetközi Munkaügyi Szervezet 2000-ben úgy becsülte, hogy az országnak már 500,000 utcai árusa volt. Egy kormány felmérés alapján, úgy becsülték, hogy ez a szám 2007-re majdnem a duplájára nőt, körülbelül 987,000-re.
Az elmúlt hónapban a durbani hatóságok megpróbálták erőszakkal kilakoltatni a kereskedőket egy új fejlesztésként, melyben lebontják a 99 éves piacot és körülbelül 10 be nem jegyzett piacot, ahol több mint 7000 kereskedő él.
Forrás: Taipei Times
Szerkesztette: AHU – Kisvárdai Gyula Balázs