A DESERTEC Industrial Initiative (DII) német jogi személyiségű részvénytársaság lesz, amelynek megalapítására legkésőbb október 31-én kerül sor. Az alapító okiratot elsőként aláírók között találjuk az energiatechnológia és automatizálás terén világelső svájci ABB vállalatot, a napelemek telepítésével foglalkozó spanyol ABENGOA Solar-t, az olajra és margarinra szakosodott élelmiszeripari vállalatot, az algériai Cevital-t (a konzorcium egyetlen afrikai vállalatát), a Deutsche Bank-ot, az egyik legnagyobb német energiaipari óriást, az E.ON-t, a HSH Nordbank német bankot, a napenergia német specialistáját, a MAN Solar Millennium-ot, az M+W Zander mérnökvállalatot, a Münchener Rück viszontbiztosító társaságot, a második legnagyobb német energiaóriást, az RWE-t, a SCHOTT német napenergiai csoportot és végül a SIEMENS csoportot. A DII-ben a részvétel nyitott minden potenciális partner számára.
Öko-kolonizáció, vagy lehetőség a Maghreb országai számára?
A projekt legádázabb ellenzői a kolonizáció új formáját emlegetik. Miután a Nyugat fejlődése érdekében kizsákmányolta Afrika fosszilis energia forrásait, Afrika könnyen Európa egyik legfőbb megújuló energia forrásává válhat. Lehet példálózni az építkezéseken dolgozó pár afrikai munkással, a tengervíz édesvízzé alakításának terveivel vagy a Maghreb országainak juttatandó plusz energiával. De mennyi lesz a projekt gazdasági hozadéka ahhoz képest, hogy mennyibe kerül? Jelenleg csak egy afrikai vállalat csatlakozott a Desertec-hez. Meglepő az is, hogy nagyon kevés helyi szervezet (mint például az UMA) és kormány vesz részt egy olyan projektben, amely várhatóan hatással lesz a helyi geopolitikára és számos ország gazdasági fejlődésére.
Az alulreprezentáltság ellenére az afrikai döntéshozók hasznot tudnak húzni a DII kezdeményezésből. Mivel a hatástanulmányok már elkészültek, az UMA támaszkodhat a Desertec projektre a klímatárgyalások során, kihangsúlyozva a megújuló energia hozzájárulást és a CO2-kibocsátás csökkenését a térségben. A cél az olajról és gázról való átállás finanszírozásának biztosítása elsősorban Líbiában és Algériában, Marokkó energetikai függetlenségének elérése vagy akár az éghajlatváltozás miatt bekövetkező vízhiány elleni küzdelem Tunéziában.
Az UMA mellett az Afrikai Unió is felhasználhatja arra a Desertec-et, hogy a nemzetközi közösségtől kiegészítő támogatásokat kapjon a kontinens energetikai függetlenségének elérése céljából a decemberi koppenhágai klímacsúcs során.
Csakugyan, a Desertec költségvetése elegendő lenne az egész afrikai kontinens energetikai függetlenségének biztosítására. Ha kereszteznék a szaharai naperőművek fejlesztését az afrikai partok mentén (Marokkó, Mauritánia, stb.) telepítendő szélerőművek ambiciózus tervével és az afrikai vízenergia kiaknázásával, a cél elérhetővé válna, és az energiatöbbletet Európába lehetne exportálni.
A gigászi terv ellenére egy ilyen erőfeszítés hitelesebb lenne, mint egy sokadik felhívás a szolidaritásra, amelynek ígéretei csak egy, a televízió kamerák előtt adott interjú idejéig tartanának.
Forrás: Les Afriques
Szerkesztette: Hegedűs Lívia