A Világbank magánszektorral foglalkozó szervezetének, az International Finance Corporation (IFC) « Doing Business 2010 » jelentése a hetedik kiadása, egy évenként elkészülő elemzésnek, amely az üzleti életet segítő,vagy fékező szabályozásokat vizsgálja a világban. Mint minden évben, az elemzés ugyanúgy szemügyre veszi a vállalati jogról és a kölcsönintézés határidejéről, mint a jogok és beruházások védelméről, a tulajdon átruházásról vagy a szerződések végrehajtásáról szóló törvényeket és szövegeket.
A 2010-ről szóló adatokat 2008 júniusa és 2009 májusa között gyűjtötték össze. 183 országot osztályoztak. Jó hírnek számít, hogy a pénzügyi válság miatt a rossz nemzetközi helyzet ellenére, az IFC megfigyelése szerint a reformok száma nem csökkent. (”Sikerre vinni a reformokat ezekben a nehéz időkben” a címe egyébként a kiadványnak) 287 lényegi reform segítette az üzleti életet és 271 fékezte. Csak az afrikai kontinensen 67 kereskedelmi életet, szabályozó reformot jegyeztek fel 27 országban a vizsgált 46-ból. „A fejlődő országok gyors iramot diktáltak, Ruandával az élen” – hangsúlyozza az IFC.
Mauritius és Ruanda, a legeredményesebb országok
Egyes országok megkönnyítették az üzletek beindítását (Burkina, Egyiptom, Etiópia, Togo, Mali…). „Ezek a reformátorok nem állnak meg, és folyamatosan proaktívak maradnak” – hangsúlyozza a Világbank. Mauritius világszinten első a Szaharától délre eső országok között. A sziget 17-dik a vizsgált 183 ország közül Svédország előtt. Franciaország csak 31-dik a sorban. Libéria az afrikai országok között a második a vállalkozások létrehozásának gyorsasága és a hitelhez jutás tekintetében.
Az Ellen Johnson Sirleaf vezette ország a kontinens legeredményesebb ”Top Ten”-jében is szerepel. Burkina jelentősen javította az építési engedélyhez jutás eljárását. Az IFC által felállított tíz kritérium alapján Ruanda kapta a legjobb osztályzatot, mivel tízből hét reformot indított el. Már két lépésben el lehet indítani egy vállalkozást az országban, és itt a legkönnyebb a munkavállalók felvétele. A legeredményesebb országok közé tartozik Angola, Kamerun és Dél-Afrika.
Miközben a reformok csak toporognak az OECD tagországaiban, Afrika, csakúgy, mint Kelet-Európa országai, jó eredményeket ér el még akkor is, ha egyes államok (Kongói Demokratikus Köztársaság, Közép-Afrikai Köztársaság, Kongó, Csád, Egyenlítői Guinea, Bissau-Guinea) rossz eredményeket mutatnak fel. „A Közép-Kelet és a Maghreb országok kormányai ugyanolyan ritmusban indítanak be reformokat, mint Kelet-Európa” – mutat rá a Világbank.
Forrás: Jeune Afrique
Szerkesztette: AHU – Raymond Irambo