Nem ez az első ilyen típusú megállapodás Afrikában a termőterületek megmunkálása érdekében. A gazdag államok fokozatosan írnak alá ehhez hasonló megállapodásokat szegény országokkal, ezáltal is próbálják megoldani az élelmiszerellátás problémáját Afrikában.
Dél-Korea Madagaszkárral is aláírt egy hasonló megállapodást egy akkora terület megműveléséről, amely Belgium egész területének felel meg, azonban a projekt még várat magára, mivel az év elején bekövetkezett hatalomátvétel, és az utána kitört zavargások nem tették lehetővé, hogy elkezdjék a munkálatokat. A jelenlegi madagaszkári kormány most azon dolgozik, hogy Dél-Koreával újra megállapodjanak a terület megművelése ügyében.
Dél-Korea nem az egyetlen, aki befektetésként Afrikában termőföldeket tart fent. Kína, Kuvait és Szaúd-Arábia is hasonló megállapodásokat kötöttek afrikai országokkal. Ez mindkét fél számára létfontosságú, mivel a befektető országok nem rendelkeznek megfelelő nagyságú, illetve termőképes területtel, ezért jó megoldás számukra más országban megtermelni azt, amit otthon nem tudnak. A helyieknek pedig munkalehetőséget, illetve elegendő élelmiszert biztosít.
A Mezőgazdasági Közösségi Testület, amely egy állami irányítás alatt álló cég Dél-Koreában, a következő hónapban írja alá a megállapodást Tanzániában.
A testület állítása szerint Tanzánia számára ez egy nagy lehetőség, mivel a tervek között szerepel egy oktatási központ felállatása, ahol a helyi földműveseket képeznék annak érdekében, hogy termelni tudjanak, illetve a termésből kész élelmiszert hozzanak létre.
Számos afrikai ország termel gyümölcsöt exportálás céljából, de mindegyik ország importál gyümölcslevet, amihez ők adják a nyersanyagot. A probléma, hogy nem tudják feldolgozni a termést, így nem tudnak kész terméket produkálni. Ez mind a gyarmatosítás örökségének egyik hagyatéka, mert a gyarmattartóknak nem állt érdekében, hogy a feldolgozás technológiáját átadják.
A megállapodás annak tudható be, hogy a tanzániai miniszterelnök hivatalos látogatást tett Dél-Koreában, ahol megállapodtak, hogy a két ország szorosabbra fűzi kapcsolataikat egymással.
100km2 terület megmunkálásának költsége 83 millió USD.
Forrás: BBC
Szerkesztette: AHU – Pap Gergely